Wydłużony weekend majowy może mieć wpływ na wzmożony ruch pojazdów oraz pieszych. W trosce o bezpieczeństwo na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli - zaznacza kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. "Cały czas panuje stan epidemii i należy zachowywać się odpowiedzialnie" - podkreślają funkcjonariusze.

"Do służby wyjadą m.in. policjanci ze specjalnych grup SPEED. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu" - podkreśla kom. Robert Opas. 

"Ponadto podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości, w celu wyeliminowania kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci zwracać będą również uwagę na korzystanie przez użytkowników pojazdów z pasów bezpieczeństwa, a także właściwe przewożenie dzieci w pojazdach" - dodaje.

"Do motocyklistów apelujemy natomiast m.in. o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i czytelne sygnalizowanie manewrów. Elementy odblaskowe na motocyklowej kamizelce zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem" - mówi funkcjonariusz.

Kultura na... drodze

"Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele istotnych czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy oraz wzajemny szacunek, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym" - tłumaczy kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

"W tym samym okresie ubiegłego roku na drogach doszło do 185 wypadków (w 2019 r. - 252) , w których zginęło 26 osób (2019 - 21) a rannych zostało 208 osób (2019 - 297)" - wylicza.

"Policjanci wyeliminowali też z ruchu 1111 (2019 r. - 1207) nietrzeźwych kierowców" - dodaje.

"Stan epidemii w Polsce cały czas trwa"

Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka przypomina z kolei, że podczas majówki należy zachowywać się odpowiedzialnie. "Stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy" - podkreśla.

Inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa. "Będziemy również kontrolować kierujących i sprawdzać stan techniczny pojazdów, a w związku ze stanem epidemii zwracać również uwagę na przepisy sanitarne" - wylicza.

"Pamiętajmy, że w nagłych przypadkach, kiedy potrzebujemy pomocy czy wsparcia możemy liczyć na policjantów. Będziemy starali się być głównie tam, gdzie naszej pomocy mogą oczekiwać obywatele" - dodaje Mariusz Ciarka.