150 nowych przypadków koronawirusa odnotowano dziś w województwie śląskim. To znów najwięcej w kraju. Na Śląsku trwają badania przesiewowe pracowników kopalń, ale nie tylko górnicy są zakażeni.

Są już wszystkie wyniki badań przesiewowych, które odbyły się w piątek w kopalniach: Chwałowice w Rybniku i Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Na 307 pobranych próbek pracowników chwałowickiej kopalni w 34 przypadkach testy dały wynik dodatni. W kopalni Bielszowice pobrano blisko 510 wymazów, 165 okazało się dodatnich.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował o badaniach przesiewowych wszystkich górników z KWK Bielszowice (1400 osób). Dziś pobierane są próbki od 500 osób, jutro od kolejnych 500 i w środę od 400.

Jutro także przetestowana będzie kolejna 300-osobowa grupa pracowników prywatnego Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. 

Koronawirusa na weselach

Ogniskami zakażeń są też dwa wesela. O jednym z nich - w gminie Gorzyce w powiecie wodzisławskim - informowaliśmy. Tam zakażona była m.in. panna młoda. Dziś wiadomo, że koronawirusa ma już 17 gości. 

Drugie wesele odbyło się w powiecie pszczyńskim. 20 osób, które były na przyjęciu, także ma dodatni wynik testu. 15 z nich to mieszkańcy województwa śląskiego, 2 osoby zakażone są z Radomska, 2 z Oświęcimia, jedna z Niemiec. W imprezie uczestniczyło w sumie 80 osób.

Opracowanie: