Jeden z pasażerów sobotniego lotu linii Wizz Air z Poznania do Eindhoven był zakażony SARS-CoV-2. Przewoźnik poinformował o tym pozostałych podróżnych - powiedział rzecznik poznańskiego lotniska.

Informację o zakażonym koronawirusem pasażerze pierwsza podała poznańska telewizja WTK. Rzecznik Portu Lotniczego Poznań-Ławica Błażej Patryn potwierdził, że linie lotnicze powiadomiły o zakażeniu jednego z pasażerów pozostałe osoby, które leciały 1 sierpnia z Poznania do Eindhoven.

Przyznał, że o sprawie dowiedział się w piątek od jednej z pasażerek lotu, która otrzymała wiadomość od linii lotniczej.

Zgłosiła się do nas z pytaniem, co ma teraz zrobić, bo jutro ma powrotny lot z Holandii - powiedział Błażej Patryn. Według rzecznika, na pokładzie samolotu mogło podróżować około 100 osób. Wizz Air wyraźnie wskazał na to, że wszyscy pasażerowie tego lotu muszą zgłosić się do stacji sanepidu albo do placówek zdrowotnych - wyjaśnił.

Sanepid prosi o kontakt

Kierownik Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Anna Pawłowska powiedziała, że linie lotnicze poinformowały o wszystkim pasażerów. Mają się oni zgłaszać do inspekcji sanitarnej w swoich miejscowościach. Na terenie powiatu poznańskiego mamy dwie osoby z tego lotu, objęte kwarantanną - podkreśliła. Poznański sanepid nie otrzymał informacji, ilu pasażerów leciało samolotem.

W Wielkopolsce stwierdzono jak na razie 4276 przypadków zakażeń koronawirusem. 203 osoby zmarły.