Znamy rządowy plan znoszenia ograniczeń dot. sportu związanych z pandemią koronawirusa. Przedstawili go na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Pierwsze zmiany mają wejść w życie 4 maja.

Wraz z matrycą powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy pokazać matrycę powrotu do rzeczywistości sportowej. Chcemy przejść do kontrofensywy, powrótu do normalności sportowej w najbliższych tygodniach i miesiącach - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Sport to zdrowie, ale też bardzo ważny dział gospodarki narodowej. Pierwszy etap zmian mamy już za sobą. Treningi indywidualne były zabronione. Dzisiaj z powrotem można trenować indywidualnie, to już jest dopuszczalne w lasach, również bez maseczki - tłumaczył.

Premier przedstawił kolejne etapy planu dot. sportu. Drugi to udostępnienie boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni - m.in. kortów tenisowych, otwartych strzelnic, stadnin koni i pól golfowych. Ma do tego dojść już 4 maja. Z takich miejsc będzie mogło korzystać maksymalnie 6 osób. 

W trzecim etapie otwarte zostaną sale szkolne, hale sportowe i inne obiekty zamknięte - również z maksymalnie 6-osobowym składem osób uprawiających daną dyscyplinę i przy utrzymaniu rygorów sanitarnych.


W czwartym etapie otwarte mają zostać siłownie, sale fitness, sale taneczne i kręgielnie, a także baseny.

Jak mówił Morawiecki, decyzje o przejściu do kolejnych etapów - trzeciego i czwartego - będą uzależnione od liczby zachorowań na koronawirusa, ale także od liczba dostępnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych. Żeby mieć pewność, że w przypadku, gdyby ta fala (zachorowań) przybrała na sile, w jakimś interwale czasowym - dwa czy trzy tygodnie następujące po otwarciu gospodarki lub sportu - żebyśmy mogli z powrotem nad nią we właściwy sposób zapanować - wyjaśnił premier.


Jak zapowiedział szef rządu, wkrótce nastąpić ma powrót Ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej. 

Ten pierwszy gwizdek nie zabrzmi jutro, (...) ale mamy ściśle ułożony plan dojścia do pierwszego meczu ekstraklasy, który może już mieć miejsce pod koniec maja - zapowiedział Morawiecki. Poinformował, że sportowcy już teraz są poddani izolacji i w najbliższym czasie będą mogli wrócić do treningów, w bardzo ścisłym trybie sanitarnym, by po dwóch tygodniach móc przystąpić do rozgrywek piłkarskich i żużlowych.

Premier zapowiedział, że rozgrywki zostaną wznowione zgodnie z zasadami zachowania "warunków sanitarnych". Co ważne, na razie będą się odbywały bez udziału publiczności. Będziemy się mogli cieszyć tymi sportami przed telewizorami - pocieszał kibiców. Wyraził też nadzieję, że wkrótce powrócą rozgrywki z udziałem publiczności. To jest ta radość kibicowania, na którą wszyscy czekamy - podkreślił.

Sport wróci na stadiony, wróci do naszych domów. Jestem przekonany, że będzie to symbol powrotu do normalności - oświadczył Morawiecki. 

"Sportowcy muszą trenować"


Premier podkreślił podczas konferencji prasowej, że "sportowcy, by dawali nam tę radość ze zdobywania złota, srebra, brązu, z ich zwycięstw, muszą trenować". Jak dodał, to ważne, żeby rozpoczęły się treningi pod kątem igrzysk olimpijskich w Tokio, które zostały przełożone na przyszły rok.

Otwieramy centralne ośrodki sportowe w Spale i Wałczu w ścisłym reżimie sanitarnym, tak, żeby naszych 250 sportowców mogło tam zacząć przygotowania do olimpiady - zapowiedział Morawiecki. Ten proces będzie wymagał podwójnej dyscypliny - sportowej i sanitarnej - podkreślił. 

Sukces w sporcie zależy od trzech głównych czynników: taktyki, dyscypliny i konsekwencji - mówił Morawiecki. Poprzez te etapy otwierania sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego. To sposób powrotu do nowej rzeczywistości sportowej - tłumaczył.

Musimy zdawać sobie sprawę, że przed nami prawdziwy maraton wyzwań, ale już co najmniej kilka kilometrów tego maratonu przebyliśmy z sukcesem. Jestem przekonany, że wspólnie dobiegniemy do mety - zadeklarował szef rządu.  

Minister sportu: Trening - bez maseczki


Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk wyraziła nadzieję, że uruchomienie 4 maja obiektów sportowych na otwartej przestrzeni będzie "powodowało stopniowy powrót do normalności", a także pozwoli Polakom na poprawienie kondycji fizyczne i psychicznej. Podkreśliła, że będą tam obowiązywały wszystkie ograniczenia dotyczące m.in. dystansu między poszczególnymi osobami.

Obiekty na otwartej przestrzeni będą dostępne dla maksymalnie sześciu osób, obiekty typu korty tenisowe będą dostępne dla dwóch osób przebywających na jednym korcie - tłumaczyła. Wszystkie czynności wykonywane na tych obiektach, czyli już stricte trening sportowy, będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt (...) będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwa - poinformowała.

Mówiąc o sportowcach wracających do centralnych ośrodków sportu, minister podkreśliła, że w pierwszej kolejności uruchomione zostaną ośrodki w Spale i Wałczu. Wałcz z tego względu, że mamy dużą grupę olimpijczyków, kajakarzy i wioślarzy, to jest specjalistyczny ośrodek dedykowany dla tej grupy ludzi - wyjaśniła Dmowska-Andrzejuk. 

Bardzo się cieszę, że ten sport wraca (...), mam nadzieję, że nasi sportowcy będą mogli nam dostarczać tych emocji, których nam teraz brakuje, że będziemy mogli usiąść przez telewizorami i cieszyć się z ich sukcesów - podkreśliła minister Dmowska-Andrzejuk.

Cztery etapy odmrażania gospodarki

W ubiegłym tygodniu rząd przedstawił 4 etapy znoszenia restrykcji wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem i odmrażania gospodarki. Pierwszy z nich - otwarcie lasów i parków, a także złagodzenie ograniczeń dot. sklepów i kościołów - wszedł w życie 20 kwietnia. 

Kolejne etapy przedstawionego planu odmrażania gospodarki nie mają przypisanych konkretnych dat. W drugim ma nastąpić m.in. otwarcie hoteli, a także niektórych instytucji kultury. W trzecim pracę mają wznowić zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych. To właśnie w tym stadium walki z wirusem zaplanowano powrót wydarzeń sportowych bez publiczności. 

Czwarty etap odmrażania gospodarki zakłada m.in. otwarcie kin i teatrów, a także siłowni i salonów masażu. 

 Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziesz w naszej relacji!