Sobota jest pierwszym dniem obowiązywania ogólnopolskiego lockdownu, który będzie trwał do 9 kwietnia. Zamknięte są m.in. hotele, większość sklepów w galeriach handlowych, a także baseny i instytucje kultury. Policja zapowiada wzmożone kontrole i stanowcze egzekwowanie obowiązujących obostrzeń.

Od dziś w całej Polsce obowiązują takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

Swoją działalność muszą zawiesić hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). W ograniczonym zakresie działają galerie handlowe. Czynne będą w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W ich murach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie. Punkty gastronomiczne w tych obiektach mogą działać, ale serwowane w nich posiłki mogą być wyłącznie na wynos.

Osoby przebywające na targowisku, według rozporządzenia, są zobowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Ten sam wymóg jest konieczny również m.in. w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. i na stacjach paliw.

Utrzymano nakaz noszenia maseczek w większości lokalizacji: w miejscach ogólnodostępnych czy w budynkach użyteczności publicznej.

Nie pójdziemy do kina, galerii czy teatru


Do 9 kwietnia zamknięte są też teatry, muzea i galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie jest możliwa. Możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Dopuszczono zwiedzanie lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.

Zamknięte są również kina. Zakazane są projekcje w domach i ośrodkach kultury.

Nieczynne są również baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki. Z kolei obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Działać mogą biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie będzie mogło nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym i różnego rodzaju turnusach tego typu jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podobnie jest w przypadku leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Negatywny wynik testu jest też warunkiem przyjęcia do hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej.

Kościoły pozostają otwarte

Dopuszczono zgromadzenia w kościołach -  przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się tam nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny. Niezbędne są też maseczki zasłaniające usta i nos.

Ciarka: Osoby niestosujące się do ograniczeń muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi

Z uwagi na poważną sytuację związaną z ciężkimi zachorowaniami na Covid-19 i duże obciążenie służby zdrowia, aby maksymalnie ograniczyć transmisję wirusa, policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia - zapowiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Wiąże się to ze wzmożonymi kontrolami, prowadzonymi przez policjantów i wspólnie z pracownikami inspekcji sanitarnej, a osoby niestosujące się do ograniczeń, dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi - wyjaśnił.

Ciarka poinformował, że codziennie do działań kierowanych jest ok. 20 tysięcy funkcjonariuszy, którzy kontrolują sklepy, miejsca organizacji wesel i dyskotek, a także przestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust. Te działania cały czas prowadzimy, a z uwagi na nowe nakazy, zakazy i ograniczenia ich egzekwowanie dalej będzie dla nas priorytetem tym bardziej, że liczba zachorowań rośnie, sytuacja jest poważna i dużo zależy od zdyscyplinowania społeczeństwa - zaznaczył.