"Nie odnotowaliśmy nowych podejrzeń zakażeń w związku z odbywającymi się w niedzielę wyborami prezydenckimi. Udało nam się bezpiecznie je przeprowadzić" - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jego zdaniem, liczba zakażeń jest w Polsce pod kontrolą. "Nie ma wzrostów zakażeń, biorąc pod uwagę nawet to, że Polacy gremialnie ruszyli do wyborów prezydenckich" - zaznaczył.

Nie odnotowano żadnych nowych informacji, które wskazywałyby na to, że miałoby dość do jakiś nowych przypadków zakażeń w związku z wyborami - stwierdził wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Równocześnie zaznaczył, że lokale były odpowiednio zaopatrzone w środki ochrony osobistej, które mogą obecnie do II tury uzupełnić.

Zachowano też zasady bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach i dzięki zapobiegliwości samych Polaków udał nam się stuprocentowo bezpiecznie przeprowadzić te wybory - stwierdził wiceminister zdrowia. Liczymy na to, że dokładnie tak samo sytuacja będzie wyglądała w czasie II tury wyborów - dodał.

Maseczki i dystans

Janusz Cieszyński był też pytany, czy w trakcie wieczorów wyborczych przestrzegano obostrzeń, bo widać było, że uczestnicy w sztabach nie mieli maseczek i nie przestrzegali dystansu.

Jeżeli chodzi o organizację wszystkich eventów wyborczych, mamy informację, np. ze sztabu Andrzeja Dudy, że dla wszystkich uczestników wieczoru wyborczego zostały zabezpieczone maski i płyny do dezynfekcji, czyli wszystko co jest wymagane, by stosować reżim sanitarny. Każdy, kto był tam obecny, mógł się w to wyposażyć. Pytanie oczywiście do sztabu Rafała Trzaskowskiego, w jaki sposób to było tam zabezpieczone - stwierdził wiceminister.

Myślę, że należałoby pytać samego kandydata, czy zapewnił bezpieczeństwo uczestnikom wiecu wyborczego. Monitorujemy sytuację epidemiologiczną na terenie całego kraju. Nie mieliśmy do tej pory informacji, jakoby w związku z tymi eventami doszło do zakażeń. Myślę, że to sprawa dla odpowiednich służb, dla inspekcji sanitarnej, dla policji. Im powinno się pozostawić działania w tej sprawie - dodał Janusz Cieszyński.

OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW: