"Pojawiające się w mediach informacje, że wprowadzony zakaz wstępu do lasów nie obejmuje myśliwych, to nieprawda" - poinformował resort środowiska. Jak wyjaśniono, do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani nawet przebywać w lasach.

"Pojawiające się w mediach informacje, że wprowadzony zakaz wstępu do lasów nie obejmuje myśliwych, to nieprawda" - poinformował resort środowiska. Jak wyjaśniono, do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani nawet przebywać w lasach.
Zdj. ilustracyjne /Paweł Balinowski /Archiwum RMF FM

Ogłoszony w piątek zakaz wstępu do lasów, który ma pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania koronawirusa, obowiązuje do 11 kwietnia. Ta decyzja wywołała kontrowersje - m.in. ze względu na fakt, iż pojawiły się informacje, że nie obejmuje myśliwych. Dziś resort postanowił wyjaśnić tę kwestię. 

"Ograniczenia w dostępie do lasów, wynikają z zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz decyzji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i są konsekwencją lawinowego wzrostu wizyt w lasach po zamknięciu terenów zielonych w miastach. Lasy w całej Polsce, w szczególności w pobliżu miast, zaczęły być oblegane" - podkreślono w komunikacie. "W cieplejsze dni, a zwłaszcza w weekend, na szlakach był tłok, ludzie gromadzili się na leśnych parkingach i w miejscach wypoczynkowych. Urządzane były ogniska, imprezy i spotkania. Wytyczne nakazujące zachowanie dystansu społecznego były w lasach masowo łamane" - dodano.

Jak podało Ministerstwo Środowiska, wzmożone wycieczki do lasów mogłyby spowodować transmisję koronawirusa na peryferia miast i pojawienie się ognisk zakażeń.

"Epidemiolodzy wskazują, że odnotowany wzrost zachorowań w ostatnich dniach jest właśnie skutkiem rozprężenia obserwowanego w czasie minionego ciepłego weekendu" - czytamy w komunikacie.

"Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające powszechny zakaz poruszania się, przewidziało możliwość przemieszczania się myśliwych realizujących obowiązki wynikające z prawa łowieckiego, jak np. ważne dla rolników szacowanie szkód łowieckich. Tym samym rozporządzeniem wprowadzono zakaz korzystania z terenów zielonych, czyli także lasów. Od tego zakazu nie przewidziano jednak wyjątku dla myśliwych" - podkreślił resort środowiska. 


W myśl nowych przepisów, myśliwi mogą się przemieszczać poza zamkniętymi terenami zielonymi w celu szacowania szkód łowieckich, zabezpieczania pól przed szkodami, dokonywania niezbędnych napraw lub wykonywania poleceń odpowiednich władz związanych zapobiegających rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń, który zagraża polskim rolnikom.