Kraken dotarł do Polski. Portal WP informuje, że koronawirus w wersji XBB.1.5 został wykryty u dwóch osób. Według ekspertów ten najnowszy subwariant przenosi się nawet do 40 proc. szybciej niż dotychczasowe warianty SARS-CoV-2. W połowie stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał, że nie stanowi on obecnie istotnego zagrożenia dla Europy.

Dwa przypadki koronawirusa w wariancie XBB.1.5, zwanego też krakenem, zostały wykryte w Polsce. Wirtualna Polska informuje, że oba pochodzą z województwa łódzkiego, a pacjenci są już zdrowi.

Kraken - co o nim wiemy

XXB.1.5, nazywany krakenem, to najnowsza odmiana wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

W połowie stycznia minister Niedzielski informował, że nie stanowi on istotnego zagrożenia dla Europy. Przyznał jednak, że może on stać się wariantem dominującym na wiosnę. Co ważne: poza zwiększoną transmisją nie wpływa na cięższy przebieg Covid-19.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała XBB.1.5 za "najbardziej zakaźny" wariant Omikronu.

W Europie kraken został zdiagnozowany w takich krajach jak Dania, Francja, Austria, Holandia, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Szwecja, Islandia, Belgia, Czechy, Portugalia i Irlandia. Teraz do tej listy dołączyła Polska.

Koronawirus w Polsce - stan na dziś

Minionej doby badania potwierdziły 687 zakażeń koronawirusem, w tym 165 ponownych. Zmarło 15 osób z Covid-19. Wykonano 5416 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Tydzień temu, 17 stycznia, informowano, że jest 514 zakażeń koronawirusem, w tym 111 ponownych. Zmarło 9 osób z Covid-19.

Dwa tygodnie temu, 10 stycznia, badania potwierdziły 504 zakażenia koronawirusem, w tym 108 ponownych. Zmarło wówczas 15 osób z Covid-19.

Łącznie od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie, SARS-CoV-2 potwierdzono 6 376 214 przypadków zachorowań. Zmarło 118 696 osób z Covid-19.