Testy potwierdziły obecność koronawirusa u pięciu sióstr mieszkających w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Siostry są w stałym kontakcie z Inspekcją Sanitarną. U innych mieszkańców Sekretariatu KEP nie potwierdzono obecności COVID-19 - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

8 czerwca Sekretariat KEP został poinformowany przez sanepid, że jeden z interesantów, który pojawił się tam kilka dni wcześniej, ma pozytywny wynik na COVID-19.

W związku z tym Sekretariat KEP natychmiast podjął działania przewidziane zarządzeniami służb sanitarnych, w tym została wprowadzona kwarantanna. Inspekcja Sanitarna zrobiła badania na obecność koronawirusa u mieszkańców Sekretariatu KEP oraz pracowników, którzy mieli kontakt z interesantem - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski.

Wyniki badań przekazane 12 czerwca nie stwierdziły koronawirusa u pracowników Sekretariatu KEP, którzy mieli kontakt z tym interesantem, ale stwierdzono koronawirusa u pięciu sióstr mieszkających w Sekretariacie KEP - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Episkopat odwołał zebranie przez koronawirusa

Z powodu kwarantanny przełożone zostało 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które miało się odbyć 15-16 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej w Małopolsce.

Zaistniała sytuacja uniemożliwia przeprowadzenie zebrania plenarnego w połowie czerwca, dlatego - po konsultacjach w ramach prezydium KEP - Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki podjął decyzję o przełożeniu Zebrania Plenarnego KEP na koniec czerwca. Odbędzie się ono w Warszawie - poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Koronawirus wśród uczestników mszy pierwszokomunijnej w Gielniowie

Sanepid w Przysusze (Mazowieckie) apeluje o zgłaszanie się uczestników mszy w kościele w Gielniowie, podczas której 31 maja dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii. Okazało się, że jedna z osób biorących udział w uroczystości jest zarażona koronawirusem.

"Chodzi o uczestników mszy świętej odprawionej 31 maja o godz. 12 w kościele pw. bł. Władysława w Gielniowie. Na mszy była obecna osoba z dodatnim wynikiem testu na COVId-19, stwarzająca zagrożenie epidemiczne dla uczestników mszy" - poinformowała w komunikacie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przysusze.

Sanepid prosi o kontakt telefoniczny osoby, które brały udział w nabożeństwie (tel. 48 675 24 22 lub 48 675 23 37, lub 798 875 743, lub 798 949 391). Można także kontaktować się mailowo - przysucha@psse.waw.pl.

Zgodnie z czwartkową informacją sanepidu w Przysusze kwarantanną domową objętych jest 137 mieszkańców powiatu przysuskiego. W sumie odnotowano 35 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków z wynikiem dodatnim.