50 proc. zakażeń stanowią obecnie osoby do 40. roku życia; najwięcej jest w grupie wiekowej 21-30 lat – poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, większość chorych na Covid-19 teraz to osoby niezaszczepione.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia komentował dziś skalę zakażeń koronawirusem w Polsce. Zaznaczył, że 50 proc. zakażeń stanowią osoby do 40. roku życia. Natomiast osoby od 65. roku życia to jest 27 proc. Widać więc, że gros osób, które dziś się zakażają, to są osoby młode - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Podkreślił, że "najwięcej zakażeń jest nadal w grupie wiekowej 21-30 lat". Obserwujemy wzmożenie tego trendu. Większość z tych osób jest niezaszczepionych - wskazał rzecznik MZ.

Zaszczepieni rzadziej chorują na Covid-19, rzadziej też umierają po zakażeniu koronawirusem

Zwrócił uwagę, że od stycznia - od kiedy podawana jest w Polsce druga dawka szczepionki - na 1 000 300 osób, które zachorowały na Covid-19, jedynie 8,5 tys. stanowiły osoby w pełni zaszczepione, u których upłynęło 14 dni od drugiej dawki, co stanowi 1 proc.

Jak dodał - od stycznia 46 100 osób zmarło, z tego w pełni zaszczepionych było 635 z nich, co stanowi 1,3 proc. Widzimy więc, w jakim stopniu szczepienia w Polsce chronią obywateli przed zakażeniem - powiedział Andrusiewicz, apelując do Polaków o zaszczepienie się.

Podkreślił, że szczepienia mogą uchronić przed czwartą falą. Widzimy, że liczba zakażeń w Europie rośnie - Wielka Brytania, Holandia, Dania, Francja, Niemcy - jednak osoby zaszczepione nie trafiają do szpitali. Większość zakażeń jest w grupach wiekowych, które jeszcze się nie zaszczepiły.

Przypomniał, że w przypadku wątpliwości można skorzystać z infolinii NFZ i wyjaśnić wszelkie zawiłości.

Raport covidowy: Dwa regiony bez nowych zakażeń i zgonów

O 105 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 12 chorych na Covid-19 poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. Dwa regiony nie zarejestrowały poprzedniej doby żadnego nowego zakażenia koronawirusem i żadnego zgonu z powodu Covid-19.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY RAPORTU>>>