Wśród funkcjonariuszy Gwardii Narodowej, którzy uczestniczyli w tłumieniu zamieszek w Waszyngtonie 31 maja, potwierdzono przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Informację przekazała rzeczniczka prasowa Gwardii, Brooke Davis. W komunikacie nie podała liczby zakażonych funkcjonariuszy.

"Rodzi to uzasadnione obawy, że zamieszki w stolicy kraju dodatkowo przyczyniły się do rozprzestrzenienia się koronawirusa" - podkreśla "Forbes" w komentarzu opublikowanym na swoim portalu informacyjnym.

Bezpieczeństwo publiczne i ochrona własna naszych funkcjonariuszy jest dla nas najwyższym priorytetem - podkreśliła Brooke Davis. Zapewniła, że zakażeni żandarmi nie są kierowani do żadnych akcji i "pozostaną w izolacji aż do całkowitego wyzdrowienia".

Zgodnie z informacją, jakiej wcześniej w tym tygodniu udzielił sekretarz do spraw armii (czyli wojsk lądowych) w ministerstwie obrony USA Ryan McCarthy, do końca tego tygodnia wszyscy funkcjonariusze Gwardii Narodowej opuszczą Waszyngton. Zajmowali się tam m.in. ochroną Białego Domu oraz innych budynków rządowych.

Rzeczniczka Gwardii poinformowała, że wszyscy jej członkowie, którzy mogli być narażeni na kontakt z osobami zakażonymi, pozostają pod rozkazami dowództwa Gwardii aż do wyzdrowienia bądź do zniknięcia koronawirusa z organizmu. Mają oni odbyć 14-dniową kwarantannę.

Również w Lincoln w stanie Nebraska, tamtejsza Gwardia Narodowa poinformowała, że wśród funkcjonariuszy doszło do zakażeń.

Protesty po śmierci George'a Floyda

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w większości miast w Stanach Zjednoczonych doszło do gwałtownych protestów po śmierci Afroamerykanina, George'a Floyda. 46-latek zmarł podczas brutalnej interwencji policji w Minneapolis 25 maja 2020 r.

Zabójstwo 46-letniego mężczyzny, przyduszonego przez policjanta, stało się zarzewiem ogólnokrajowych protestów, które rozgorzały w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, w tym - w Waszyngtonie. Ocenia się, że w stolicy USA wzięło w nich udział ok. 200 tys. osób.

Dla wielu Amerykanów śmierć Floyda z rąk funkcjonariusza to przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych. W trakcie demonstracji niekiedy dochodziło do starć z funkcjonariuszami i zamieszek.


  Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych (ang. United States National Guard) jest formacją typu policyjnego, która wspiera regularną armię USA w jej działaniach.

Stany Zjednoczone są krajem, gdzie koronawirus dotknął największą liczbę obywateli. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa dotychczasowy bilans zakażeń SARS-CoV-2 wynosi 1 mln 968 272. Z powodu Covid-19 zmarło tam 110 889 osób.