To jeszcze nie jest druga fala pandemii - tak dzisiejszy skok zachorowań komentuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 502 nowe zakażenia są przede wszystkim efektem ponownie przeprowadzanych testów w kopalniach. Statystyki podnoszą też pozytywne wyniki rodzin zakażonych górników oraz ogniska w domach pomocy w Małopolsce i na Mazowszu.

Resort zdrowia mówi też o nowym typie ognisk koronawirusa. Chodzi o zakażenia sklepowe, które w ostatnich dniach odnotowano między innymi w Małopolsce

Cytat

Właściciele sklepów muszą zacząć dbać o przestrzeganie nakazu noszenia maseczek i dezynfekcji rąk
- ostrzega rzecznik Ministerstwa Zdrowia

Wojciech Andrusiewicz radzi oddelegować jednego z pracowników, by upominał klientów, którzy zapomną o włożeniu maseczki ochronnej.

Przypomniał, że jeśli w sklepie zostanie wykryty przypadek koronawirusa, wówczas sanepid będzie kierował pracowników i klientów placówki na kwarantannę.

Niewiele zakażeń podczas wakacyjnych wyjazdów

Ministerstwo podkreśla, że nie odnotowano większej liczby zakażeń koronawirusem na skutek wyjazdów turystycznych. Te na terenie kraju - na Mazury i nad morze - przyczyniły się do pojedynczych zachorowań. Polacy zrezygnowali w tym roku z masowych wyjazdów zagranicznych.

We wtorek MZ poinformowało o wykryciu 502 nowych zakażeń koronawirusem i o śmierci kolejnych 6 osób. W sumie liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 43,904 tys., a zgonów do 1682.

Dane z ostatnich 60 dni