Resort zdrowia poinformował w środę o 18 820 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i 236 zgonach. Aktualny bilans epidemii w naszym kraju to 299 049 przypadków i 4 851 zgonów. Niemcy wprowadzają surowe restrykcje w związku z rosnącą liczbą przypadków w ich kraju. Angela Merkel zwróciła uwagę, że ochrona zdrowia może nie wytrzymać większej liczby chorych. Podobne kroki zamierza uczynić Francja, co ogłosił prezydent Emmanuel Macron. Brytyjski rząd poinformował, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem będzie możliwe zaszczepienie pierwszych osób przeciwko Covid-19.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W Polsce odnotowano dzisiaj 18 820 nowych zakażeń koronawirusem i 236 zgonów;

- Aktualny bilans pandemii w Polsce to 299 049 i 4 851 ofiar śmiertelnych;

- Zajętych jest niemal 14 tys. łóżek covidowych (przybyło 640 pacjentów) i 1150 respiratorów (uruchomiono kolejne 72 urządzenia);

- Od dziś obowiązuje zakaz lotów do 34 krajów. Na liście m.in. USA, Izrael, Czarnogóra;

- Niemcy wprowadzają 
"lockdown light" w związku ze wzrostem zakażeń;

- Lockdown wprowadza również Francja;

- Kate Bingham, przedstawicielka brytyjskiego rządu poinformowała, że "jeszcze przed Bożym Narodzeniem prawdopodobnie możliwe będzie zaszczepienie w Wielkiej Brytanii pierwszych osób". 

22:54 Koronawirus w teatrze La Scala

Rozszerza się ognisko koronawirusa w mediolańskim teatrze La Scala. Zakażonych jest tam już 18 chórzystów i 9 muzyków orkiestry, a także grupa pracowników administracji. Wszyscy członkowie chóru i orkiestry są na kwarantannie.

W środę wykryto tam sześć następnych przypadków zakażenia - poinformowała dyrekcja słynnego teatru po tym, gdy przeprowadzono tam kolejne masowe testy. Wykonywane one są co dwa tygodnie.

Obecnie podejmowane są starania, aby mimo tej nadzwyczajnej sytuacji można było zorganizować uroczystą tradycyjną inaugurację nowego sezonu 7 grudnia, transmitowaną zawsze do wielu krajów.

Na to najważniejsze wydarzenie roku w La Scali wybrano operę tragiczną "Łucja z Lamermooru" z muzyką Gaetana Donizettiego i librettem Salvatora Cammarano.

22:30 Irlandia

W Irlandii w ciągu ostatniej doby wykryto 675 zakażeń koronawirusem, a także stwierdzono sześć zgonów z powodu Covd-19 - poinformowało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

To najniższa liczba nowych infekcji od prawie trzech tygodni, przy czym nie jest to jednorazowy spadek, ale coraz bardziej widoczny trend. W Irlandii przez dziewięć kolejnych dni - od 14 do 22 października - dobowe bilanse zakażeń wynosiły przynajmniej tysiąc, osiągając 18 października absolutny rekord - 1283. Jednak od tego czasu tempo przyrostu nowych zachorowań wyraźnie słabnie. W ciągu ostatnich sześciu dni tylko raz zdarzyło się, by przekroczony został poziom tysiąca, zaś środowy bilans jest pierwszym od 9 października, gdy jest ich mniej niż 700.

21:19 Macron ogłasza lockdown

Po konsultacjach politycznych i medycznych podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu kwarantanny narodowej od piątku w związku z rozwojem epidemii koronawirusa - poinformował prezydent Emmanuel Macron podczas wystąpienia telewizyjnego w środę wieczorem.

20:58 Francja

36 437 zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji. Zmarło 244 chorych na Covid-19. Po raz pierwszy od maja na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest ponad 3 tys. osób - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł do 37 785. Łączna liczba osób zakażonych wynosi 1 235 132.

W ciągu ostatniej doby na OIOM-y trafiło 372 chorych na Covid-19; w sumie podtrzymywania funkcji życiowych wymaga obecnie 3036 pacjentów.

20:50 Ukraina przedłuża stan nadzwyczajny

Rząd Ukrainy przedłużył w środę do końca roku stan nadzwyczajny wprowadzony w marcu w związku z Covid-19. Wcześniej władze przedłużyły do końca grudnia tzw. adaptacyjną kwarantannę, polegającą na dostosowywaniu restrykcji do sytuacji epidemicznej w danym regionie.

Rząd przedłużył stan nadzwyczajny do 31 grudnia. Na świecie i na Ukrainie poziom zachorowalności na Covid-19 wzrasta - napisał premier Denys Szmyhal w serwisie Telegram.

Jak wyjaśnia ukraiński rząd, ogłoszenie stanu nadzwyczajnego (sytuacji nadzwyczajnej) przewiduje, że władze, a przede wszystkim służby obrony cywilnej, pracują w specjalnym, wzmocnionym trybie.

Zgodnie z zasadami tzw. kwarantanny adaptacyjnej kraj podzielony jest na strefy - zieloną, żółtą, pomarańczową i czerwoną - w zależności od sytuacji epidemicznej. Dla każdej ze stref są przewidziane oddzielne restrykcje.

19:37 Portugalia

W Portugalii od wtorku zanotowano rekordowy wzrost dobowej liczby zakażeń koronawirusem - 3960. Resort zdrowia szacuje, że łącznie w kraju zakaziło się dotąd 128,3 tys. osób.

Regionem o największej liczbie infekcji jest północ, gdzie, jak wskazują epidemiolodzy, na początku listopada liczba dziennych zakażeń może przekroczyć 6 tys. Przewidują też, że w dystryktach regionu wraz z rosnącą liczbą hospitalizowanych pacjentów może dojść do paraliżu systemu służby zdrowia.

W dalszym ciągu w Portugalii nie słabnie też dynamika zgonów wskutek zakażenia koronawirusem. Pomiędzy wtorkiem a środą wzrosła ona o 24 i wynosi już 2395.

19:36 Hiszpania

19,7 tys. nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Hiszpanii między wtorkiem a środą; to jeden z najwyższych dobowych przyrostów od początku epidemii - podały służby medyczne kraju.

Jak poinformowało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas ostatnich 24 godzin liczba przypadków zakażenia koronawirusem zwiększyła się o 19,7 tys., do 1,13 mln.

Wraz z nasileniem się infekcji na terenie Madrytu, Katalonii oraz Kastylii-Leonu władze tych wspólnot autonomicznych zapowiedziały w środę możliwość ogłoszenia kolejnych restrykcji w przemieszczaniu się ludności.

Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika, że do środowego wieczora łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa sięgnęła w całym kraju 35,4 tys., czyli wzrosła o 168 w porównaniu z wtorkiem.

19:30 Przewodniczący włoskiego episkopatu z koronawirusem

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Gualtiero Bassetti jest zakażony koronawirusem - poinformowało w środę jego biuro prasowe. Wyjaśniło, że stan zdrowia 78-letniego dostojnika jest stale monitorowany.

Kardynał przeżywa ten moment z wiarą, nadzieją i odwagą - podkreślono w nocie Episkopatu. Dodano, że trwa weryfikacja kontaktów kardynała.

19:15 Lockdown w Niemczech

Niemcy wprowadzą miesięczny lockdown, w ramach którego zamknięte zostaną restauracje, siłownie i teatry, by odwrócić trend wzrostu zakażeń koronawirusem. “Musimy podjąć działania" - powiedziała kanclerz Angela Merkel.

18:50 Demonstracje w Czechach


W kilku miejscach stolicy Czech, Pragi, odbyły się w środę, w święto państwowe, demonstracje przeciwników restrykcji wprowadzonych w związku z szerzeniem się koronawirusa. Protesty miały spokojny przebieg i policja nie interweniowała.

Jeden z organizatorów protestów David Tesarz mówił, że uczestnicy nie podważają istnienia choroby, ale nie zgadzają się z przyjętymi rozporządzeniami władz. Rząd niszczy nasze życie, nasze prawa i nasz kraj - mówił.

Policja jeszcze przed rozpoczęciem protestu zwróciła uwagę organizatorom, że wyczerpany został limit osób, które zgodnie z prawem mogą protestować, czyli 100 osób. Zatrzymała osoby, które jeszcze chciały dostać się w pobliże ustawionej trybuny. Także organizatorzy apelowali o przestrzeganie obowiązujących przepisów, argumentując, że w przeciwnym razie akcja może zostać rozwiązana.

18:13 Malezja

Ministerstwo zdrowia Malezji poinformowało w środę o 801 nowych przypadkach koronawirusa - łącznie od początku pandemii zakaziło się nim w tym kraju 29 441 osób.

W ciągu ostatniej doby zanotowano tu osiem zgonów; łącznie na Covid-19 zmarło 246.

18:11 Filipiny

Na Filipinach odnotowano 2053 nowe infekcje i 14 zgonów. Łącznie w kraju wykryto 375 180 przypadków koronawirusa, a 7114 osób zmarło. 

18:10 Indonezja

W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto ponad 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 100 osób. 

W Indonezji, kraju najbardziej dotkniętym pandemią w Azji Południowo-Wschodniej, potwierdzono łącznie 400 483 infekcje. Zmarło do tej pory 13 612 zakażonych osób.

18:05 Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 24 701 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 310 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w środę po południu brytyjski rząd.

Liczba stwierdzonych infekcji jest o 1816 wyższa niż we wtorek i jest drugim najwyższym dobowym bilansem od początku epidemii. Rekordowy był ten ze środy przed tygodniem, gdy poinformowano o 26 688 nowych zakażeniach.

Najwyższą od początku epidemii liczbę nowych zakażeń wykryto w Walii - 1414, a w Anglii drugą co do wielkości - 21 245. Natomiast w Szkocji (1202) i Irlandii Północnej (840) ponownie statystyki są wyraźnie niższe od rekordowych.

W całym kraju łączna liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 wzrosła do 942 275, co jest dziewiątym najwyższym wynikiem na świecie i czwartym w Europie - za Rosją, Hiszpanią i Francją.

18:04 Włochy

205 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono prawie 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Jest nowy rekord dziennej liczby wykonanych testów: blisko 200 tysięcy.

Zanotowano również nowy rekord dobowej liczby zakażeń; dzień wcześniej było ich około 22 tysięcy.

Liczony od lutego bilans zgonów wzrósł do 37 905.

We Włoszech stwierdzono dotychczas koronawirusa u 589 tys. osób, z których wyzdrowiało 275 tysięcy.

17:46 Iran

W Iranie zanotowano w ciągu ostatniej doby rekordową liczbę 415 zgonów na Covid-19 - podało w środę irańskie ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej zmarło 346 osób. Iran jest najbardziej dotkniętym przez pandemię krajem Bliskiego Wschodu.

Łącznie w Iranie zmarło od początku pandemii 33 714 osób - poinformowała rzeczniczka resortu zdrowia Sima Sadat Lari.

W ciągu ostatniej doby w Iranie stwierdzono 6824 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie w kraju wykryto 558 648 przypadków infekcji; pierwsze z nich miały miejsce w lutym.

17:34 Szwajcaria i Liechtenstein

W ciągu doby do środy rano w Szwajcarii zarejestrowano 8593 nowe potwierdzone laboratoryjnie przypadki nosicielstwa koronawirusa - podał Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Oznacza to wyraźny wzrost dobowej liczby nowych infekcji, których dzień wcześniej było 5924.

Dobowa liczba zgonów osób zakażonych zwiększyła się w tym czasie z 16 do 24.

Do środy rano w Szwajcarii odnotowano łącznie 135 197 przypadków zakażenia koronawirusem, czyli 1582,3 na 100 tys. mieszkańców. Niemal połowę z nich, a konkretnie 65 167, wykryto w ciągu ubiegłych dwóch tygodni. 1953 zakażone osoby zmarły, w tym 131 przez ostatnie 14 dni.

W Szwajcarii i Liechtensteinie, gdzie zarejestrowano dotąd 461 przypadków infekcji i jeden związany z nią zgon, leczeniem szpitalnym objęto ubiegłej doby kolejnych 149 chorych z koronawirusem. Łączna liczba hospitalizacji, dokonanych w obu państwach od początku pandemii, wzrosła w ten sposób do 6413.

17:31 Kontrowersje w Szkocji

W Szkocji podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa 78 osób wypisano ze szpitali i odesłano z powrotem do domów opieki dla seniorów, mimo że testy potwierdziły u nich obecność koronawirusa - wynika z opublikowanego w środę raportu rządowej agencji Public Health Scotland.

Jak pokazuje raport, spośród 3599 starszych osób, które w okresie między 1 marca a 21 kwietnia zostały wypisane ze szpitali, testy na obecność koronawirusa wykonano u zaledwie 650. Spośród tych 650 przetestowanych, 78 osób zostało z powrotem odesłanych do domów opieki, mimo że testy potwierdziły obecność SARS-CoV-2.

W Szkocji spośród prawie 4500 przypadków, w których w akcie zgonu wpisano koronawirusa jako decydującą przyczynę zgonu, ok. 2000 odnotowano w domach opieki dla osób starszych.

17:30 Szwecja

W Szwecji odnotowano w środę 2128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; to największa dobowa liczba zakażeń od początku pandemii w tym kraju. Łączny bilans potwierdzonych infekcji to 117 913.

Jak podał szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego, w ostatnich dniach liczba nowych zakażeń wzrosła w 17 z 21 regionów. W największym stopniu epidemia koronawirusa dotyka Sztokholm, Uppsalę oraz południe Szwecji. Władze regionu Skania wprowadziły od wtorku dodatkowe obostrzenia: zalecono spotykać się we własnym gronie i unikać komunikacji publicznej oraz utrzymano limit liczby zgromadzeń do 50 osób. Wiele gmin w tej części Szwecji zdecydowało o zamknięciu basenów oraz bibliotek. Władze Malmoe podjęło decyzję o rezygnacji z imprez dla dzieci w związku z trwającymi w tym tygodniu feriami jesiennymi.

Na Covid-19 w ciągu ostatniej doby zmarło kolejnych dziewięć osób, łączny bilans to 5927.

16:55 Izolatoria wspomogą szpitale

Pacjenci hospitalizowani z powodu Covid-19, którzy nie wymagają już leczenia szpitalnego, powinni być kierowani do izolatoriów. Do już istniejącej bazy izolatoriów dołączą niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe.

Koszty pobytu pacjentów w izolatoriach - jak przypomina w informacji przekazanej PAP w środę rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk - pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

Izolatoria powstały pod koniec marca 2020 r. Opieką w izolatorium objęte są osoby z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa, które lekarz (ze szpitala, zakładu leczniczego lub POZ) lub inspektor sanitarny skierował do izolatorium. Przebywają tam do momentu wypisania lub przeniesienia na oddział szpitalny w razie pogorszenia się stanu zdrowia.

Wśród nich są m.in. osoby bezobjawowe lub skąpoobjawowe, które ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością) nie powinny w nim przebywać w miejscu zamieszkania, oraz te, które z innych przyczyn nie mogą poddać się izolacji w miejscu zamieszkania. W izolatoriach przebywać mogą także osoby hospitalizowane z powodu Covid-19, które ze względu na poprawę stanu zdrowia nie wymagają już leczenia w warunkach szpitalnych.

16:19 Śmierć w DPS-ie w Legnickim Polu

Zmarły dwie zakażone SARS-CoV-2 podopieczne DPS-u w Legnickim Polu na Dolnym Śląsku. Placówka czeka na wyniki ponad 180 testów wykonanych u podopiecznych i pracowników. Dotychczas zakażenie potwierdzono w sumie u 21 osób.

Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu przeznaczony jest dla niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych. Jest jedną z największych takich placówek w Europie. Przebywa tam ponad 400 pensjonariuszy, a pracuje 280 osób personelu.

Starosta legnicki Adam Babuśka powiedział w środę PAP, że zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u trojga podopiecznych i u 18 pracowników. 

16:10 Burmistrz Cieszyna z koronawirusem

Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz jest chora na COVID-19. Poinformowała o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych. W środę test potwierdził obecność koronawirusa - powiedziała burmistrz, która przebywa w izolacji.

Jakiś czas temu pojawiły się u mnie objawy koronawirusa. Dziś test potwierdził jego obecność. Ja jestem w izolacji, moja rodzina w kwarantannie, ale nie jesteśmy sami - jest całkiem spora grupa osób, która jest w tej samej sytuacji - powiedziała burmistrz Cieszyna.

Staszkiewicz zaapelowała, by "nie dać się wirusowi". Zdrowych proszę o to, aby się izolowali, żeby nosili maseczki, żeby na siebie uważali. Do zobaczenia, jak wszyscy przez to przejdziemy - powiedziała.

16:01 Szczecin: Ogniska koronawirusa w szkołach i przedszkolach

Dwie szkoły podstawowe i trzy przedszkola zostały zamknięte na podstawie decyzji powiatowego sanepidu - poinformowało biuro prasowe szczecińskiego magistratu. W placówkach wykryto zakażenia koronawirusem.

Jak podało Centrum Informacji Miasta, zamknięte zostały szkoły podstawowe nr 18 przy ul. Komuny Paryskiej i nr 47 przy ul. Jagiellońskiej, a także przedszkola nr 8 przy ul. Różowej, nr 32 przy ul. Farnej i nr 51 przy ul. Krzywej.

15:47 Podlaskie: Brakuje personelu, zajęta połowa łóżek

Spowodowany koronawirusem brak personelu do pracy zgłasza coraz więcej szpitali w Podlaskiem. 

Około połowy łóżek covidowych w regionie jest wolnych, przybywa zajętych respiratorów. Podlaski Urząd Wojewódzki informuje, że w regionie zajęte są 452 łóżka covidowe z 951, zajętych jest także 41 z 51 respiratorów.

Według danych podawanych codziennie przed Podlaski Urząd Wojewódzki na jego stronie internetowej, miejsc covidowych w szpitalach w regionie przybywa. W poniedziałek było 911 takich łóżek.

15:43 Szpital MSWiA w Rzeszowie szpitalem tymczasowym w regionie

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała w środę, że nowy budynek szpitala MSWiA w Rzeszowie będzie pełnił rolę szpitala tymczasowego w regionie. W placówce powstanie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych - podała na konferencji prasowej.

Wojewoda powiedziała, że minister zdrowia wydał już decyzję, na podstawie której powstanie szpital tymczasowy dla pacjentów z Covid-19 na Podkarpaciu.

15:33 Wielkopolska

Wielkopolskie Centrum Pulmunologii i Torakochirurgii w Poznaniu zamyka jeden ze swoich oddziałów. 

Jak informuje nasz reporter Mateusz Chłystun, pacjenci, których stan na to pozwala są wypisywani do domów, w wielu przypadkach - mimo pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. 

Chodzi o III Oddział Pulmunologii przy ul. Szamarzewskiego w Poznaniu. Powodem zamknięcia jest ognisko koronawirusa. SARS-CoV-2 wykryto u 15 pracowników placówki. Na kwarantannę trafili też inni, przez co brakuje osób do opieki nad pacjentami.

Minionej doby odnotowano najwięcej przypadków właśnie w Wielkopolsce, bo aż 2885.

14:50 Świętokrzyskie

W szpitalach woj. świętokrzyskiego dostępnych jest około 130 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Łącznie dla wszystkich tych chorych przygotowano blisko 900 miejsc.

Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że ogólna liczba łóżek w regionie dla pacjentów z COVID-19 wynosi 873, z czego 742 są zajęte. 

Z kolei ogólna liczba respiratorów dla pacjentów z koronawirusem w Świętokrzyskiem to 87, z czego 52 są zajęte.

14:36 Pomorskie

Sytuacja jest bardzo poważna. Dwa dni temu odnotowaliśmy 1499 zakażeń, a dzisiaj 1215. To bardzo dużo jak na nasz region. Jest to odczuwalne w szpitalach, coraz więcej chorych potrzebuje wsparcia tlenowego. Obecnie 23 szpitale na podstawie moich decyzji są zobowiązane do leczenie koronawirusa, faktycznie 15 z nich realizuje te decyzje i oczekujemy na pozostałe - mówił na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. 

14:31 Wielka Brytania

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem prawdopodobnie możliwe będzie zaszczepienie w Wielkiej Brytanii pierwszych osób przeciwko Covid-19 - poinformowała Kate Bingham, odpowiedzialna z ramienia rządy brytyjskiego za te szczepienia.

Specjalistka kierująca UK Vaccine Taskforce nie określiła, jaka szczepionka może zostać wykorzystana. W relacji Reutersa przyznaje tylko, że szczepienia zostaną przeprowadzone, jeśli pierwsze dwa preparaty - lub choćby jeden z nich - okażą się bezpieczne i skuteczne.

14:29 Hiszpania

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zaproponował podczas debaty w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu, skrócenie do czterech miesięcy stanu zagrożenia epidemicznego. Miał on zgodnie z niedzielną zapowiedzią szefa rządu obowiązywać przez pół roku.

14:27 Rzeszów

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że nowy budynek szpitala MSWiA w Rzeszowie będzie pełnił rolę szpitala tymczasowego w regionie. 

W placówce powstanie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych - przekazała Leniart na konferencji prasowej.

14:26 Łódzkie

W woj. łódzkim wolnych jest 279 łóżek covidowych. Gotowych do użycia jest też 81 respiratorów - powiedziała rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

14:03 Płock

W Płocku (Mazowieckie) potrzebny jest szpital polowy, najlepiej modułowy, z własnym personelem medycznym - ocenił dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w tym mieście Stanisław Kwiatkowski. Dodał, że placówka ta może współpracować ze szpitalem polowym.

Podczas środowej telekonferencji dyrektor przekazał, że hospitalizowanych było tam - według danych z rana - 84 pacjentów z dodatnim wynikiem badań w kierunku koronawirusa, przy czym 59 to liczba łóżek dla nich przeznaczonych.

13:32 Dr Serdenicki o pracach nad szpitalem tymczasowym w hali EXPO Kraków

13:03 UE: Komisja Europejska proponuje strategię, w tym testowanie na Covid-19

Komisja Europejska przedstawiła w środę rekomendację w sprawie europejskiej strategii szczepień przeciwko nowemu koronawirusowi, której elementem ma być m.in. wykorzystanie szybkich testów antygenowych - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Plan określa kluczowe elementy, które miałby być brane pod uwagę przy krajowych, regionalnych lub lokalnych strategiach testowania. Chodzi o ustalenie ich zakresu, grup priorytetowych i kluczowych punktów, związanych z możliwościami i zasobami testowania.


12:33 Prof. Antczak: Potrzebny jest krótki, ale całkowity lockdown

Pulmonolog, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Adam Antczak powiedział w środę PAP, że wobec rosnącej liczby zakażeń, w Polsce potrzeby jest teraz krótki, ale całkowity lockdown. Zdaniem profesora, zakażeń SARS-CoV-2 może być jeszcze więcej.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 18 tys. 820 osób - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło dalsze 236 osób. To najwyższe notowane dotąd dane dzienne.

12:26 Szczecin: Ponad połowa łóżek covidowych zajęta

Z informacji Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że ogólna liczba łóżek w regionie dla pacjentów z COVID-19 to 960, z czego 539 jest już zajętych (stan na wtorek).

Ogólna liczba respiratorów dla pacjentów z koronawirusem na Pomorzu Zachodnim to 74, z czego 52 są zajęte.

12:11 Aquaparki i pływalnie apelują o pomoc

Przedstawiciele działających w różnych częściach Polski aquaparków i pływalni zaapelowali o pomoc oraz regulacje, które pozwolą im kontynuować działalność, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. 

Oczekujemy dedykowanej dla naszej branży pomocy finansowej państwa, która umożliwi nam zachowanie płynności finansowej, spłatę zobowiązań i ochronę miejsc pracy dla naszych zespołów - napisano w stanowisku podmiotów zarządzających aquaparkami i pływalniami, przesłanym w środę PAP przez przedstawicieli parku wodnego w Tychach.

W swoim apelu zwrócili uwagę, że Polska jest jednym z 7 na 27 krajów UE, które zamknęły baseny.

11:20 Mazowsze: Zostało 12 respiratorów w całym regionie

Jak informuje nasz dziennikarz Mariusz Piekarski, we wszystkich szpitalach covidowych na Mazowszu, do których trafiają pacjenci zostało 12 respiratorów. To przyznają nawet służby wojewody. 

W największym regionie, gdzie liczba zakażeń od kilku dni przekracza już 2 tysiące dziennie - system intensywnej terapii z respiratorami doszedł do krawędzi. Służby wojewody przekonują, że już wczoraj wojewoda wydał 3 decyzje o przekształceniu kolejnych oddziałów w covidowe i że dziś będa następne decyzje, a to spowoduje, że w tych placówkach pojawią się nowe miejsca z respiratorami. 

11:00 Ponad 60,6 tys. testów ostatniej doby

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 60,6 tys. testów w kierunku Covid-19. Łącznie przebadano już ponad 4,5 mln próbek. Prawie 300 tys. dało wynik pozytywny.

10:40 Niemal 19 tys. zakażeń i ponad 230 zgonów [NOWE DANE]

Mamy 18 820 nowych potwierdzonych przypadków. Zmarło 236 osób z powodu Covid-19. 29 z nich nie miało chorób współistniejących.

10:18 Koronawirus w Bułgarii

2569 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Bułgarii w ciągu ostatniej doby, jest to o ponad 300 więcej niż poprzedniego dnia - poinformował resort zdrowia. Pozytywny wynik tekstu uzyskał szef banku centralnego Dimityr Radew.

Ostatniej doby przeprowadzono 11 226 testów, z których pozytywnych było 22,9 proc.

Liczba zakażonych od początku pandemii osiągnęła 42 701, w tym 22 597 aktywnych. Hospitalizowanych pacjentów przybywa, obecnie jest ich 2217, w tym 145 na oddziałach intensywnej terapii.

10:00 Dzienny raport o koronawirusie

Niemal 14 tys. zajętych łóżek covidowych (przybyło 640 pacjentów), 1150 zajętych respiratorów (uruchomiono kolejne 72 "sztuczne płuca") - wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia.

09:45 Węgry: Niemal 2,3 tys. nowych przypadków

43 osoby chore na Covid-19 zmarły w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 2291 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 na Węgrzech wzrosła w ten sposób do 1578, a wszystkich stwierdzonych zakażeń od początku pandemii - do prawie 66 tys. Wyzdrowiało ponad 17 tys. osób.

09:33 Niemcy i rekord zakażeń

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 14 964 nowe zakażenia SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 85 chorych - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha. To największy dobowy przyrost infekcji w tym kraju od początku epidemii. Rząd planuje nowe restrykcje.

Koronawirusem w Niemczech zakaziło się łącznie 464 239 osób - wynika z zestawienia RKI. Nowego bilansu zgonów RKI nie podał, we wtorek informował, że wynosi on 10 098.


08:55 Zakaz lotów do 34 krajów

Weszło dziś w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym do wtorku, 10 listopada br. obowiązuje zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych do 34 państw. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Czarnogórę, Izrael. 

Na liście nie ma krajów z Unii Europejskiej, a także Rosji i Ukrainy.

08:27 Ukraina: Dramatyczny bilans

Na Ukrainie we wtorek potwierdzono 7474 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych przekazanych w środę przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. 165 zainfekowanych zmarło, a 3306 pacjentów wyzdrowiało - to najwyższe bilanse od początku pandemii.

Najwięcej zakażeń potwierdzono we wtorek w obwodzie charkowskim (635) i odeskim (567) oraz w Kijowie (563).

08:22 Czechy: Ponowny rekord zakażeń

Dzienny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 po weekendzie powrócił do wartości powyżej 15 tys. We wtorek potwierdzono rekordowych 15 663 przypadków - podało ministerstwo zdrowia w środę. Obecnie zakażonych jest 170 043. Od początku pandemii zarejestrowano 284 033 infekcje.

Większość zakażonych nie ma objawów lub choroba Covid-19 ma łagodny przebieg. Według ostatnich danych pochodzących z poniedziałku hospitalizowanych było 6191 pacjentów, a 893 było w stanie ciężkim. Łącznie zmarło 2547 osób. Według danych ministerstwa we wtorek przybyło 98 zgonów, ale najprawdopodobniej ta liczba może wzrosnąć.

07:34 NIEMCY SZYKUJĄ ZAOSTRZENIE RESTRYKCJI

Władze Niemiec planują wprowadzenie w listopadzie kolejnych koronawirusowych obostrzeń: jak podała w nocy agencja dpa, zamknięte mają być m.in. kina, teatry czy restauracje.

Według ustaleń dpa, od 4 listopada do końca miesiąca zamknięte mają zostać wszystkie lokale gastronomiczne, a jedzenie będzie można zamawiać wyłącznie na wynos. Nieczynne mają być również kluby, dyskoteki, kina i teatry, a także prywatne i publiczne obiekty sportowe i rekreacyjne, w tym kluby fitness, siłownie i baseny, jak również gabinety kosmetyczne i masażu oraz parki rozrywki.

Zakazane mają być imprezy towarzyskie w miejscach publicznych, ale także w prywatnych mieszkaniach i obiektach.

Otwarte pozostać mają natomiast szkoły i przedszkola, działać ma także handel detaliczny, ale w zaostrzonym reżimie sanitarnym.

07:18 BRAZYLIA: PRAWIE 30 TYSIĘCY NOWYCH ZAKAŻEŃ

W Brazylii zarejestrowano w ciągu ostatniej doby niemal 30 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, a 549 chorych zmarło.

Od początku pandemii wykryto tam ponad 5,4 miliona przypadków SARS-CoV-2, a zmarło niemal 158 tysięcy chorych na Covid-19.

Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje wciąż drugie miejsce na świecie: po Stanach Zjednoczonych, natomiast pod względem liczby zakażeń pozostaje trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem świata: po USA i Indiach.

07:04 USTAWA COVIDOWA WRÓCIŁA do SEJMU

Pomysł Senatu, by utworzyć odrębny fundusz na zakup testów na koronawirusa m.in. dla pracowników medycznych i ludzi po 60. roku życia, został odrzucony w Sejmie. Posłowie poparli natomiast inną propozycję: by dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia przysługiwał wszystkim - a nie tylko tym skierowanym do pracy - pracownikom służby zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19.

Senat zgłosił te poprawki do ustawy covidowej, która przewiduje m.in. właśnie przyznanie dodatków do wynagrodzeń lekarzom pracującym przy zwalczaniu epidemii i zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za nieumyślne błędy, a także grzywny za nieprzestrzeganie obostrzeń - np. nienoszenie maseczek.

07:01 AKTUALNY BILANS PANDEMII w POLSCE

O 16 300 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 132 chorych na Covid-19 poinformował wczoraj resort zdrowia.

16 300 wykrytych w ciągu doby zakażeń to absolutny rekord pandemii w Polsce: poprzedni - z piątku 23 października, kiedy poinformowano o 13 632 nowych infekcjach - pobiliśmy o ponad 2 600 przypadków.

W całym kraju zajętych było wczoraj blisko 13,3 tysiąca łóżek dla pacjentów z Covid-19, co oznacza, że w ciągu doby przybyło w szpitalach ponad 1000 takich pacjentów. Liczba zajętych respiratorów przekroczyła natomiast tysiąc.

Aktualny bilans pandemii w Polsce to 280 229 potwierdzonych infekcji SARS-CoV-2 i 4 615 ofiar śmiertelnych.

28 PAŹDZIERNIKA 2020 w RELACJI NA ŻYWO: ZAPRASZAMY!