Potwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w kraju mamy już 31 przypadków zakażeń.

Potwierdzone wieczorem wyniki zakażeń dotyczą: kobiety z woj. wielkopolskiego (Poznań), mężczyzny z opolskiego (Opole), a także dwóch kobiet z woj. warmińsko - mazurskiego (Ostróda). Stan wszystkich jest dobry - informuje resort zdrowia.

Wcześniej w środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch innych, nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wirusa wykryto u dziecka w Cieszynie i młodej kobiety w Łodzi.

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca. Osoby z koronawirusem przebywają m.in. w szpitalach we Wrocławiu, w Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie czy Warszawie.

W sumie jest już 31 wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

Pierwszy zarażony koronawirusem w Opolskiem

Według nieoficjalnych informacji, zakażony koronawirusem w Opolu, miał niedawno przebywać poza granicami Polski.

Według nieoficjalnych informacji jest mieszkańcem z rejonu Strzelec Opolskich. To tam wczoraj starosta podjął decyzję o zamknięciu i zdezynfekowaniu liceum, do którego chodzi dziecko jednej z osób podejrzewanych o zarażenie koronawirusem. Lekcje zawieszono także w tamtejszej szkole podstawowej, gdzie uczy się drugie dziecko mężczyzny.

Żłobki, szkoły i uczelnie zamknięte od poniedziałku na dwa tygodnie

Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem poinformował, że placówki oświatowe i szkoły wyższe zawieszają na dwa tygodnie zajęcia.

Odwołane są wszelkie imprezy masowe i zawieszona zostanie działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów.

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. 

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.