Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wirusa wykryto u dziecka w Cieszynie i młodej kobiety w Łodzi.

Jak informuje resort zdrowia, dziecko z Cieszyna u którego wykryto koronawirus, jest w dobrym stanie.

8-letnie dziecko z potwierdzonym koronawirusem jest spokrewnione z dwiema osobami, jakie trafiły do placówki już wcześniej i również są zarażone - podał cieszyński magistrat w komunikacie.

Rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara podała, że w tej chwili "cieszyński Sanepid prowadzi działania mające na celu dotarcie do osób, które miały bezpośredni kontakt z dzieckiem i poddanie ich domowej kwarantannie".

Osoby podejrzewające, że mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi, w tym odwiedzające w ciągu ostatnich 2 tygodni szkołę podstawową nr 5 i liceum im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które zauważyły u siebie objawy infekcji, proszone są o ograniczenie kontaktów z innymi do minimum i telefoniczne powiadomienie Sanepidu pod dostępnym całodobowo numerem tel. 502 281 673 - podała Koczwara.

Rzecznik przypomniała, że koronawirus w najmniejszym stopniu stanowi zagrożenie dla dzieci i młodzieży, ale mogą być one nosicielami wirusa i zarażać dorosłych. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób z obniżoną odpornością, z chorobami przewlekłymi, seniorów.

W Łodzi potwierdzono zakażenie koronawirusem w przypadku młodej kobiety.

Zarażona koronawirusem kobieta z Łodzi miała kontakt z osobą chorą w Norwegii - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Podkreślił, że pacjentka wykazała się dużą odpowiedzialnością obywatelską, zgłaszając się po powrocie do kraju do szpitala. Jej stan ogólny jest dobry.

Bocheński na konferencji prasowej poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w województwie łódzkim. Testy, które wykazały obecność choroby COVID-19 przeprowadzono w środę przed południem. Zarażoną jest kobieta w młodym wieku, która przebywa w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

Pacjentka wykazała się dużą odpowiedzialnością obywatelską, dlatego że sama zgłosiła się do szpitala wiedząc, że miała kontakt z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa. Nie chodzi o nikogo z osób, które są na terenie Polski. Była to Norwegia, z której kobieta wróciła i gdy tylko się dowiedziała o tym, że miała kontakt z osobą chorą, niezwłocznie stawiła się na izbę przyjęć szpitala im. Biegańskiego, gdzie lekarze natychmiast poddali ją hospitalizacji, a dziś przeprowadzono badania - przekazał wojewoda łódzki.

Dodał, że jej stan ogólny jest dobry i w momencie zgłoszenia się do szpitala kobieta nie wykazywała objawów infekcji.

Kobieta wróciła z Norwegii 10 marca samolotem, a do Łodzi dotarła prywatnym samochodem. Nie miała kontaktu z wieloma osobami. Do szpitala pojechała własnym autem.


27 przypadków koronawirusa w Polsce

Racibórz - 5 przypadków. Dwa przypadki potwierdzono 8 marca, kolejne trzy - dzień później. Wszyscy pacjenci są z Rybnika. Czworo z nich podróżowało tym samym środkiem transportu, a piąta osoba jest z rodziny jednego z zakażonych. Dwie osoby, które trafiły do szpitala w niedzielę, są "w sile wieku", a trzy kolejne - w średnim wieku.

Wrocław - 4 przypadki. 26-latek, który samolotem wrócił z Wielkiej Brytanii (obecność koronawirusa potwierdzona 6 marca). Druga osoba to 73-latek, pacjent w grupie ryzyka. Zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która przyleciała z zagranicy (obecność koronawirusa potwierdzona 8 marca). Koronawirusa potwierdzono również u trzeciej osoby - 74-letniej kobiety. To rodzina starszego mężczyzny przebywającego w szpitalu (zakażenie potwierdzono 9 marca). Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono u młodej kobiety (obecność koronawirusa potwierdzono 10 marca).

Warszawa - 4 przypadki. To Kobieta - obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec (zakażenie potwierdzone 8 marca), oraz młody mężczyzna, który wrócił samolotem z Włoch (zakażenie potwierdzone 8 marca). Trzeci przypadek potwierdzono u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki. Pozytywny wynik testu otrzymano po jego powrocie z Niemiec (zakażenie potwierdzone 10 marca). Czwarty przypadek w stolicy został potwierdzony u młodego mężczyzny 11 marca.

Cieszyn - 3 przypadki. Kobieta, która wróciła z Włoch oraz mężczyzna, u którego zakażenie koronawirusem potwierdzono po powrocie z Niemiec (zakażenie potwierdzone 10 marca). Dzień później koronawirusa wykryto u dziecka.

Ostróda - 2 przypadki. To 43-letnia kobieta, która podróżowała autokarem z Niemiec z pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce (obecność koronawirusa potwierdzona 6). Mężczyzna przyjechał autokarem z Niemiec razem z "pacjentem zero" (obecność koronawirusa potwierdzona 7 marca).

Szczecin - 2 przypadki. Małżeństwo pochodzące ze Stargardu, po sześćdziesiątce, które wróciło z północnych Włoch (zakażenie potwierdzone 6 marca).

Kraków - 1 przypadek. To 60-letni mężczyzna, który wrócił z północnych Włoszech. (obecność koronawirusa potwierdzona 9 marca)Zielona Góra - 1 przypadek. To pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. Mężczyzna ma 66 lat i pochodzi z Cybinki. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec (zakażenie potwierdzone 4 marca).

Poznań - 1 przypadek. To kobieta w średnim wieku, która w ostatnim czasie miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Stan kobiety lekarze określają jako ciężki (zakażenie potwierdzone 9 marca). 

Bełżyce - 1 przypadek. Mężczyzna w wieku 50-60 lat, mógł zarazić się od członka rodziny przebywającego wcześniej we Włoszech (zakażenie potwierdzone 10 marca).

Łańcut - 1 przypadek. Koronawirus pojawił się tam u kobiety w sile wieku. Zarażenie potwierdzono 11 marca.

Lublin - 1 przypadek. Koronawirus pojawił się także u kobiety w sile wieku z województwa lubelskiego.

Łódź - 1 przypadek. Koronawirus został potwierdzony u młodej kobiety 11 marca.

Zamknięte szkoły i uczelnie

Wszystkie szkoły i uczelnie wyższe w Polsce zostaną zamknięte - poinformował premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Zamknięte zostaną też żłobki, przedszkola i kluby dziecięce.

Wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte na dwa tygodnie do 25 marca - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Chcemy spowolnić maksymalnie możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówił szef rządu.

Co ważne, w czwartek i w piątek szkoły będą otwarte, żeby rodzice mogli przygotować się do nowej sytuacji. W tych dniach nie będą prowadzone działania edukacyjne.

Od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego, jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować niejako dzieci, po to, by umożliwić logistykę, od strony praktycznej zorganizowanie opieki nad dziećmi - dodał Morawiecki.

SPRAWDŹ: Szkoły i uczelnie w całej Polsce zamknięte. Rząd podjął decyzję