W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 35 251 nowych zakażeń koronawirusem - to nowy dobowy rekord. Zmarło 621 chorych z Covid-19. Duże poruszenie w sieci wywołały informacje, że 40-latkowie - wbrew temu, co wcześniej zapowiadano - już mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko Covid-19, a co więcej, otrzymują nieodległe terminy. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w Porannej rozmowie w RMF FM wyjaśnił, dlaczego podjęto taką decyzję. Po kilku godzinach ogłosił, że zapisy zostają wstrzymane i przyznał, że doszło do błędu. Na popołudniowej konferencji doprecyzował, że powodem zapisywania na szczepienia w kwietniu osób w wieku 40+ lat była usterka w systemie, a ci, których zapisano na daty kwietniowe, otrzymają propozycje nowych terminów na drugą połowę maja.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:11

Od piątku tylko kadry narodowe w sportach olimpijskich i paraolimpijskich będą mogły korzystać z basenów, siłowni oraz klubów i centrów fitness - ogłosiło w czwartek Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wyłącznie członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich będą uprawnieni do korzystania z basenów, siłowni oraz klubów i centrów fitness. 2 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów (...), które doprecyzowuje regulacje w zakresie korzystania z wymienionych obiektów - napisano w ministerialnym komunikacie.


22:30 Hiszpania

Przypadająca na 100 tys. obywateli liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w Hiszpanii poziom 150, co oznacza, że kraj ten ponownie znalazł się w stadium “wysokiego ryzyka epidemicznego" - podał resort zdrowia w Madrycie.

21:50 Francja: Ponad 50 tys. nowych zakażeń koronawirusem

50 659 nowych zakażeń koronawirusem zarejestrowano we Francji w ciągu ostatniej doby - podała w czwartek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Dziennik "Le Monde" poinformował, że jedna czwarta dostarczonych do kraju dawek szczepionki firmy AstraZeneca zalega w lodówkach; resztę wykorzystano.

W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach zmarło 313 chorych na Covid-19. Od początku epidemii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła do 95 975 - wynika z danych SPF.

21:35 Kto będzie mógł szczepić? Nowelizacja opublikowana w Dziennik Ustaw

Rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw Covid-19 zakłada nowelizacja ustawy, którą w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.

20:58 Szef WHO: Programowi COVAX brakuje szczepionek przeciw Covid-19

Program szczepień COVAX Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla mniej zamożnych krajów stoi przed "poważnym wyzwaniem", aby sprostać popytowi na szczepionki przeciw Covid-19 - oznajmił w czwartek na konferencji prasowej w Genewie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"W minionym tygodniu zwróciłem się z pilną prośbą do krajów, które mają dawki szczepionek dopuszczonych do użytku w ramach przyśpieszonej procedury rejestracji WHO w sytuacjach wyjątkowych (Emergency Use Listing), o natychmiastowe udostępnienie 10 milionów dawek programowi COVAX" - powiedział szef WHO.


20:15 Roboty przy pomocy światła UV będą dezynfekować samoloty

Szwajcarski start-up UVeya oraz dubajska firma Dnata dostarczająca usługi lotniskom testują roboty, które przy pomocy światła UV zabijają wirusy na pokładach samolotów. Ma to przywrócić zaufanie pasażerów i ograniczyć straty branży turystycznej spowodowane pandemią koronawirusa.

Jak pisze wychodzący w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dziennik "The National News", testy odbywają się w samolotach Embraer czarterowych linii Helvetic Airways należących do szwajcarskiego miliardera Martina Ebnera.

"To sprawdzona technologia. Jest używana od ponad 50 lat w szpitalach i laboratoriach. Jest bardzo wydajna. Nie pozostawia żadnych śladów" - powiedział współzałożyciel UVeya Jodoc Elmiger.

19:30 Brakuje sprzętu w Płocku

Problemy z uruchomieniem oddziału dla osób zakażonych koronawirusem w Szpitalu św. Trójcy w Płocku. Placówka nie dysponuje sprzętem do intensywnej terapii - informuje nasz reporter Michał Dobrołowicz.

Lecznica złożyła wniosek do Agencji Rezerw Strategicznych o przyznanie jej między innymi respiratorów i kardiomonitorów.

19:15 W. Brytania: Lider opozycji: paszporty szczepionkowe sprzeczne z brytyjskim instynktem

Wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych, żeby można było pójść do miejsc takich jak puby, byłoby sprzeczne z brytyjskim instynktem - powiedział lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer.

Konserwatywny premier Boris Johnson mówił w zeszłym tygodniu, że widzi rolę dla jakiejś formy certyfikatów covidowych, w postaci dowodu szczepień albo ważnego testu na obecność koronawirusa, i zasugerował, że właściciele pubów mogliby ich wymagać od klientów. Rząd prowadzi obecnie przegląd możliwych rozwiązań, a wnioski mają zostać przedstawione 5 lub 12 kwietnia.

Johnson zastrzegł, że taki system może być wprowadzony dopiero, gdy wszyscy otrzymają możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19, co ma nastąpić do końca lipca.

18:50 "Optymalizacja tlenu"

Ministerstwo zdrowia nakazuje szpitalom "optymalizację" wykorzystania tlenu, który jest niezbędny do leczenia chorych na Covid-19. Dyrektorzy placówek medycznych dostali pismo w tej  sprawie - informuje nasz dziennikarz Mariusz Piekarski.

Obecnie zużycie gazu jest wielokrotnie większe niż przed pandemią.

18:20 Włochy: MSW zaleciło wzmocnienie kontroli podczas lockdownu w Wielkanoc

MSW Włoch zaapelowało w czwartek do władz lokalnych w całym kraju o wzmocnienie policyjnych kontroli przestrzegania zasad lockdownu podczas Wielkanocy. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że padł dzienny rekord szczepień: 282 tysiące.

W związku z ogłoszeniem we Włoszech czerwonej strefy od soboty do poniedziałku siły porządkowe mają sprawdzać na drogach przestrzeganie zakazu podróży i patrolować zwłaszcza miejsca możliwych zgromadzeń takich, jak parki, wybrzeża, stacje kolejowe, porty oraz lotniska.

17:58 Po zmianie zasad kwarantanny skontrolowano 21 tys. osób przybywających ze Strefy Schengen

Przez pierwsze dwa dni obowiązywania nowych zasad kwarantanny granicznej służby skontrolowały ponad 21 tys. osób przybywających do Polski ze Strefy Schengen - wynika z danych, które podał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Tylko w środę kontrole objęły ponad 12 tys. osób.

W nocy z poniedziałku na wtorek weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym przyjeżdżający do Polski z państw Strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw Covid-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych.

17:30 Niektóre parafie rezygnują ze święcenia pokarmów

Z powodu pandemii - zależy to od parafii - święcenie pokarmów w ogóle nie będzie odbywać się w kościele i w tym przypadku księża zachęcają do zrobienia tego w domu. Ale są też takie stołeczne parafie, które uroczystość organizują na zewnątrz kościoła.

Prymas Polski abp Wojciech Polak na początku tygodnia zachęcał i apelował, aby tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcić w domu. Mówił też o tym, że diecezje mają możliwość święcenia pokarmów w otwartych przestrzeniach, przed kościołem przy zachowaniu wszelkich obostrzeń. "Takie poświęcenie jest możliwe, ale nie jest ono konieczne" - podkreślił.

17:09 Hiszpania: Rząd zgadza się na szczepienie preparatem AstraZeneki pracowników medycznych powyżej 65 lat

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w czwartek zgodę na szczepienie przeciwko koronawirusowi osób powyżej 65. roku życia. Warunkiem do ich przystąpienia jest praca w placówce służby zdrowia.

Pod koniec marca, po kilku dniach przerwy w szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca, wznowiono podawanie tego produktu, ale nie we wszystkich regionach Hiszpanii podwyższono granicę wieku dla osób przyjmujących tę szczepionkę. Do połowy marca limit ten wynosił 55 lat.

16:45 Kraków: Ponad 400 mandatów za niezasłanianie ust i nosa

Ponad 400 mandatów za niezasłanianie ust i nosa to efekt kontroli, które od poniedziałku przeprowadzają krakowscy policjanci wspólnie z inspektorami MPK.

Krakowscy policjanci i inspektorzy MPK kontrolują środki transportu miejskiego oraz okolice przystanków.

15:00 Reuters: UE chce kupić od Indii 10 mln dawek szczepionki AstraZeneki

Unia Europejska zwróciła się do Indii o zgodę na zakup 10 mln dawek szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19, wyprodukowanych przez Serum Institute of India (SII), największego na świecie wytwórcę szczepionek - poinformował w czwartek Reuters, powołując się na przedstawiciela rządu w Delhi.

Jak pisze agencja, jest to najnowsza oznaka rosnącej presji na Delhi, aby eksportowało więcej swojej produkcji do innych krajów.

Bruksela liczy na szczepionki z SII, a zmniejszyć niedobory dostaw z europejskich fabryk koncernu AstraZeneca i przyspieszyć szczepienia w krajach UE.


14:50 Terminy szczepień w nowej formule

Po świętach przedstawimy zasady i terminy szczepień w nowej formule, które będą się odbywać m.in. w zakładach pracy - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk. Na razie zamiarem jest, by najpierw zostali zaszczepieni pracownicy największych firm, bo zależy nam na tempie szczepień - dodał.

14:30 Michał Dworczyk: Ok. 60 tys. czterdziestolatków otrzymało termin szczepienia na kwiecień

Około 60 tys. czterdziestolatków otrzymało termin szczepienia na kwiecień - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Tymczasem, jak dodał, ta grupa osób miała zgodnie z planem otrzymać terminy szczepienia w maju.

14:00 Michał Dworczyk o szczepieniach i deklaracjach

"Informowaliśmy o tym, że pierwszeństwo zapisów na szczepienia będą miały osoby, które wypełniły deklaracje o gotowości do zaszczepienia się - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, nowelizacja rozporządzenia w tym zakresie jest przygotowywana; w czwartek ma być zakończona.

13:34 Szczepienia w Niemczech

W Niemczech po Świętach Wielkanocnych szczepienia przeciwko koronawirusowi zaczną przeprowadzać także lekarze rodzinni.

Początkowo szczepienia będą odbywały się tylko przy użyciu preparatu Pfizer/BioNTech, a od 19 kwietnia do gabinetów lekarzy trafi także produkt firmy AstraZeneca.

Do czwartku 11,6 proc. Niemców otrzymało pierwsze szczepienie, a 5 proc. zostało zaszczepionych dwa razy.

13:30 Oglądaj konferencję ministra Dworczyka ws. szczepień

<<< KONFERENCJĘ MINISTRA DWORCZYA WS. SZCZEPIEŃ MOŻESZ OGLĄDAĆ TYTUA >>>

13:21 Bałagan w zapisach na szczepienia

130 tysięcy osób z rejestrującej się dziś grupy 40-59 lat zapisało się na szczepienie jeszcze w kwietniu. Rząd chce ich przenosić teraz na drugą połowę maja, bo zapisy na kwiecień nastąpiły przez błąd systemu - tak tłumaczy to nadzorujący program szczepień min. Michał Dworczyk. To przepisywanie potrwa 2-3 dni. Konsultacji z infolinii mają dzwonić do osób zapisanych na kwiecień i proponować termin po 15 maja. 

Kto zdołał zapisać się na jutro czy pojutrze takiego telefonu nie dostanie, bo nie uda się w to miejsce znaleźć osoby starszej do zaszczepienia. Wygląda to na rządową loterię, bo to przenoszenie na majowy termin ma być uzależnione od realizacji szczepień wśród 70-latków w danym regionie. Może się więc okazać, że na przykład w Szczecinie wyszczepiono już większość osób starszych i 40-latkowie zostaną termin w kwietniu, a na przykład w Warszawie już nie. Co ważne, jeśli zadzwoni konsultant i zaproponuje nowy termin - nie będzie można mu odmówić.

Potwierdzają się informacje dziennikarzy RMF FM, że premier Morawieckie nie wiedział nic o nagłym uwolnieniu zapisów dla osób z grupy wiekowej 40-59 lat, którzy wypełnili formularz zgłoszeniowy w połowie stycznia. Dlaczego? Bo zdaniem ministra Dworczyka była to czysto techniczna decyzja, którą wczoraj po 20:00 podjął w wąskim gronie zespół zajmujący się programem szczepień. Zauważono, że spada tempo zapisów szczepień wśród seniorów. Zapisało się tylko 19 proc. uprawionych od tygodnia 60-latków. 

12:28 Już 17 tys. policjantów zaszczepionych przeciwko Covid-19

Tydzień po rozpoczęciu szczepień służb mundurowych w całym kraju już 17 tys. policjantów zostało zaszczepionych przeciwko Covid-19 - przekazał rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Codziennie wykonujemy czynności mając do czynienia z ponad 40 tys. obywateli, to liczne interwencje, również z osobami zarażonymi już, sprawdzamy czy przestrzegana jest kwarantanna, każdego dnia to ok. 420 tys. takich sprawdzeń - powiedział rzecznik KGP.

12:22 Morawiecki zapowiada nowe środki dla przedsiębiorców

Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł dla przedsiębiorstw i objąć pomocą kolejne kody PKD. Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mld zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

12:19 Problemy z lądowaniem śmigłowców LPR przy krakowskim szpitalu

Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego transportujące pacjentów nie mogą lądować przy krakowskim szpitalu im. Gabriela Narutowicza z powodu budowy w pobliżu apartamentowca. W tej sprawie interweniował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


11:00 Nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce

W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 35 251 nowych zakażeń koronawirusem - to nowy dobowy rekord. Zmarło 621 chorych z Covid-19.

10:25 Wstrzymane zapisy na szczepienia dla 40-latków

Rząd wstrzymuje zapisy na szczepienia osób między 40. a 59. rokiem życia, które zarejestrowały się poprzez formularz na rządowej stronie. Pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk tłumaczy, że nastąpiła "usterka".

09:09 Niedzielski: Pierwszy sygnał przełamania trendu

Pierwszy sygnał przełamania trendu w III fali. Trzeci dzień z rzędu obserwujemy spadek zleceń POZ na testy w stosunku do poprzedniego tygodnia - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

09:07 Polscy 40-latkowie dostają skierowania na szczepienie

Duże poruszenie w sieci wywołały informacje, że 40-latkowie - wbrew temu, co wcześniej zapowiadano - już mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko Covid-19, a co więcej, otrzymują nieodległe terminy. Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w Porannej rozmowie w RMF FM wyjaśnił, dlaczego podjęto taką decyzję.



08:10 Kiedy farmaceuci będą gotowi do podawania szczepionek?

W połowie kwietnia pierwsi farmaceuci będą gotowi do podawania szczepionek. To ustalenia reporterów RMF FM. Na kursy przygotowujące do prowadzenia szczepień zapisało się 5,5 tysiąca farmaceutów. 

06:48 Ponad 4,3 tys. funkcjonariuszy Służby Więziennej zaszczepionych przeciwko Covid-19

Od tygodnia trwają szczepienia służb mundurowych przeciwko Covid-19. Do tej pory zaszczepionych zostało ponad 4,3 tys. funkcjonariuszy Służby Więziennej - poinformowała rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Szczepienia służb mundurowych przeciwko Covid-19 rozpoczęły się w środę 24 marca. Obecnie jedynym racjonalnym sposobem ograniczenia fali zakażeń oraz metodą ochronną własnego zdrowia i zdrowia wszystkich, z którymi stykamy się na co dzień, jest zaszczepienie się - mówił podczas inauguracji procesu szczepienia służb mundurowych zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk.

Zastępca szefa Służby Więziennej był pierwszą osobą, która z ramienia SW przyjęła dawkę szczepionki. Więzienników reprezentowała wtedy również podporucznik Agnieszka Tracz z Aresztu Śledczego w Warszawie-Służewcu oraz starszy kapral Mateusz Bronk z Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce.

06:23 Dr Rakowski: Nie ma co mówić o ogniskach

Choroba przenoszona drogą kropelkową jest demokratyczna i szybko się rozprzestrzenia. Kiedy w kraju przypadków było mało: sto do tysiąca dziennie, może i można było mówić o ogniskach, identyfikować je i neutralizować. Jeśli jednak teraz zdiagnozowanych przypadków jest 30 tys. dziennie - nie ma co tu mówić o ogniskach - ocenił dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW

Kościoły są oczywiście miejscem, gdzie może dochodzić do intensyfikacji transmisji wirusa. Mam nadzieję, że proboszczowie i wierni staną na wysokości zadania i będą ograniczać liczbę osób w nabożeństwach - mówił dr Rakowski. Dodaje jednak, że nawet jeśli do zakażeń będzie tam dochodzić, to nie ma sensu nazywać kościołów ogniskiem rozprzestrzeniania się pandemii. Raczej trzeba myśleć o rezerwuarze możliwych kontaktów z osobami zakażonymi koronawirusem rozsianych po Polsce - dodał.

Możemy szacować, że np. podczas świąt zakazi się o ok. 10-30 tys. osób więcej, w związku z tym kilkaset osób więcej umrze - ocenił Rakowski. Jak dodał, nie powinno się to jednak przełożyć na globalne trendy obserwowane w pandemii. O wiele większe znaczenie na intensyfikację pandemii lub jej wygaszanie mają trwające wiele dni tendencje - np. spotkania ludzi w szkołach albo centrach handlowych - zaznaczył. 

05:20 Zakażenia koronawirusem u zaszczepionych w stanie Waszyngton

W amerykańskim stanie Waszyngton ponad 100 osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie. Tamtejsze władze argumentują, że jest to nikły procent poddanych szczepieniom.

Jak powiadomił Departament Zdrowia stanu Waszyngton, spośród 1,2 miliona ludzi w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 epidemiolodzy wykryli dowody na 102 przypadki obecności wirusa. Jak obliczono stanowi to mniej niż 0,01 proc. w pełni zaszczepionych. U większość z tych osób objawy były łagodne lub nie było ich w ogóle.

Z informacji stanowych władz wynika jednak, że co najmniej osiem osób zostało hospitalizowanych. Badane są też dwa przypadki, w których szczepione osoby zmarły. Obydwie miały ponad 80 lat i doświadczały już wcześniej problemów zdrowotnych.

Odkrycie takich przypadków dowodzi, że nawet jeśli zostałeś zaszczepiony, nadal musisz nosić maseczkę, zachowywać dystans społeczny i myć ręce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa na inne osoby, które nie zostały zaszczepione - podkreślił cytowany przez stację ABC dr Umair Shah, sekretarz ds. zdrowia stanu Waszyngton.

05:10 Niemal 3900 nowych zgonów w Brazylii

W Brazylii odnotowano rekordowy przyrost liczby zgonów na Covid-19. W ciągu ostatniej doby w kraju tym zmarło 3869 osób. Stwierdzono także 90 638 kolejnych zakażeń.

W sumie w Brazylii od początku pandemii z związku z koronawirusem w Brazylii zmarło 321 515 osób. Tamtejsze ministerstwo zdrowia podało, iż tegoroczny marzec był najgorszym miesiącem od początku pandemii. W ciągu 31 dni zmarło 66 tys. osób, ponad dwa razy więcej, niż w lipcu zeszłego roku, gdy stwierdzono 32 881 przypadków śmiertelnych, co było do tej pory najbardziej tragicznym miesięcznym bilansem.

Nigdy w historii Brazylii nie widzieliśmy takiego zdarzenia, które zabija tak wielu ludzi w ciągu 30 dni - powiedział Miguel Nicolelis, były koordynator Komitetu Naukowego, utworzonego przez stany północno-wschodnie do walki z pandemią. Jego zdaniem "jest bardzo możliwe", że w Brazylii "do lipca będzie pół miliona ofiar śmiertelnych".

W całej Brazylii sytuacja jest katastrofalna. W 18 z 27 stanów zajętych jest 90 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii, przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19. W siedmiu stanach odsetek ten wynosi od 84 proc. do 89 proc.


05:05 Macron krytykowany za decyzję o lockdownie

Francuska opozycja ostro skrytykowała decyzję prezydenta Emmanuela Macrona o wprowadzeniu lockdownu na terenie całego kraju. Szefowa skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen określiła sytuację we Francji jako "szczepionkowe Waterloo".

Według Le Pen "ogłoszone przez szefa państwa obostrzenia wynikają z powolnego tempa szczepień przeciwko koronawirusowi, za które nie bierze on odpowiedzialności".

"Niestety to Francuzi ponoszą konsekwencje tych opóźnień, tych niekonsekwencji, które mają duży wpływ na ich codzienne życie" - napisała Le Pen na Twitterze.

Przewodniczący skrajnie lewicowej formacji Francja Nieujarzmiona Jean-Luc Melenchon ocenił politykę prezydenta Francji jako "niekonsekwentną". "Uczniowie: niektórzy w szkole, inni w domu. Godzina policyjna bez dostosowania do godzin pracy" to "godne ubolewania" - napisał, krytykując również brak bezpłatnych masek typu FFP2, uznanych za skutecznie chroniących przed koronawirusem oraz to, że państwu nie udało się uzyskać bezpłatnych licencji na produkcję szczepionek od międzynarodowych laboratoriów, które je produkują.

"Wszechwiedzący prezydent", który "decyduje o wszystkim, przez cały czas i za wszystkich" - tak z kolei ocenił wystąpienie Macrona sekretarz Koalicji Zielonych Julien Bayou.

"Szczepmy dzień i noc, wszędzie, aby chronić i umożliwić powrót do życia. Chcemy żyć" - napisał na Twitterze przewodniczący Partii Republikanie w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże Renaud Muselier.

Obostrzenia do tej pory obowiązujące w 19 ze 101 departamentów Francji będą obowiązywały w całym kraju - poinformował prezydent Macron w orędziu do narodu wygłoszonym w środę wieczorem. Zamknięte będą sklepy z wyjątkiem sprzedających produkty pierwszej potrzeby, praca zdalna będzie obowiązywała tam, gdzie jest to możliwe, wprowadzono zakaz przemieszczania się między departamentami oraz nakaz pozostawania w promieniu 10 km od miejsca zamieszkania.

Szkoły będą funkcjonować w trybie zdalnym w pierwszym tygodniu kwietnia, a następnie na terenie całego kraju wprowadzone będą dwutygodniowe ferie wiosenne.