Od przyszłej soboty, 28 listopada galerie handlowe zostaną ponownie otwarte. Będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Restauracje, puby, kina, siłownie i kluby fitness będą zamknięte przynajmniej do 27 grudnia.


Od 28 listopada przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach oraz parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.

To oznacza, że będzie obowiązywał limit osób - maksymalnie 1 osoba na 15 m2.

Nadal będzie obowiązek zasłaniania nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy pamiętać o zdezynfekowaniu rąk lub używaniu rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

"Dokonujemy analizy, która ma objąć zarówno nasze zdrowie, uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, ale również uratowanie milionów miejsc pracy" - mówił na konferencji prasowej premier Morawiecki, ogłaszając otwarcie galerii handlowych.

Obecny na konferencji wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin dodał, że warto rozważyć, czy przynajmniej dodatkowa niedziela, 6 grudnia mogłaby być handlowa.

Wicepremier podkreślił, że rząd dołoży wszelkich starań, aby uratować jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej firm. Stwierdził, że otwarcie praktycznie całego sektora handlowego to "odważny ruch", ale innym formom działalności gospodarczej towarzyszą zbyt intensywne kontakty, sprzyjające przenoszeniu się koronawirusa.

Dlatego placówki gastronomiczne, kulturalne jak kina czy teatry, siłownie i kluby fitness będą zamknięte przynajmniej do 27 grudnia.


Związki zawodowe i organizacje handlowe zadowolone z decyzji o otwarciu galerii handlowych

Decyzję o otwarciu sklepów i galerii handlowych od 28 listopada z zadowoleniem przyjął Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Związek liczy, że wraz z odmrożeniem handlu podjęte zostaną prace nad przywracaniem do życia kolejnych sektorów gospodarki.

Zdaniem ZPP branże takie jak np. gastronomia udowodniły, że doskonale potrafią funkcjonować w warunkach ścisłego reżimu sanitarnego. Każdy kolejny tydzień ich zamknięcia to następne bankructwa i redukcje zatrudnienia - podkreślono w komunikacie.

Prezes Polskiej Organizacja Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz zapewniła, że placówki handlowe będą przestrzegać wymaganego przez rząd reżimu sanitarnego.

"Jest to racjonalna decyzja, dzięki której w okresie przedświątecznym polskie rodziny nie zostaną pozbawione możliwości dokonywania tradycyjnych zakupów i robienia prezentów. Branża handlowa, jak pokazują dane, nie jest źródłem zakażeń, dlatego też Polacy mogą się czuć w sklepach całkowicie bezpiecznie" - oceniła szefowa POHiD.

Jej organizacja chciałaby, aby rząd uwzględnił postulat branży dotyczący przywrócenia handlowych niedziel w grudniu. Dodała, że to pomogłyby w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni, z korzyścią dla konsumentów w tym szczególnym okresie przedświątecznym.