Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska poinformowała, że otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i jest leczona ambulatoryjnie. Test przeprowadzony u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego był negatywny.

"Dziś otrzymałam pozytywny wynik testu na koronawirusa. Nieoczekiwana wiadomość. W szczególności, biorąc pod uwagę to, że ja i moja rodzina wciąż stosujemy się do wszystkich zasad - maski, rękawiczki, minimum kontaktów" - napisała Pierwsza Dama Ukrainy na Facebooku.

"Od razu powiem, że czuję się dobrze, ale jestem leczona ambulatoryjnie, w odizolowaniu od innych członków rodziny, żeby nie narażać ich na niebezpieczeństwo" - dodała.

Biuro prezydenta poinformowało, że Ołena Zełenska czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów choroby. Testy przeprowadzone u prezydenta oraz dwojga dzieci pary prezydenckiej dały negatywne wyniki.

Pierwsza Dama podkreśliła, że łagodzenie restrykcji nie oznacza, że Covid-19 zniknął. "Niebezpieczeństwo nie minęło, jest blisko. Bliżej, niż nam się wydaje" - ostrzegła.

"Trzeba ustalić przyczynę wzrostu zachorowań na Covid-19"

Trzeba ustalić przyczynę wzrostu zachorowań na Covid-19 na Ukrainie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. W ciągu minionych dwóch dni na Ukrainie wykryto po niemal 700 zakażeń. Stołeczne władze zapowiadają możliwość zaostrzenia restrykcji.

Ogniska nowych zachorowań są rozproszone. W kraju odnotowano zwiększoną liczbę osób zwracających się o pomoc medyczną z objawami zakażenia koronawirusem, a także większą liczbę przypadków zapalenia płuc i hospitalizacji osób z objawami zakażenia koronawirusem - poinformował podczas narady u prezydenta minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Zełenski zwrócił z kolei uwagę, że w kraju zwiększono liczbę przeprowadzanych testów na obecność SARS-CoV-2 w organizmie i średnio dziennie przeprowadza się ich ok. 20 tys. Według niego rosnący bilans wykrytych przypadków może wynikać ze wzrostu liczby badań.

Do 22 czerwca na Ukrainie potrwa tzw. adaptacyjna kwarantanna, polegająca na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie. Według stanu z piątku do przejścia na kolejny etap łagodzenia restrykcji nie jest gotowych dziewięć obwodów i Kijów, gdzie minionej doby wykryto 95 przypadków zakażenia koronawirusem.

W piątek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko ostrzegł, że w przypadku wzrostu zachorowań w Kijowie może znów zacząć obowiązywać część restrykcji, dotyczących miejsc, w których gromadzą się ludzie, pracy dużych sklepów i centrów handlowych, bazarów czy przedszkoli.