​Przywódcy USA, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii zapewnili w niedzielę o swym wsparciu dla Izraela i jego prawie do obrony, ale także wezwali ten kraj do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz ochrony ludności cywilnej.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po telefonicznej rozmowie dotyczącej wojny między Izraelem a palestyńskim Hamasem przywódcy z zadowoleniem przyjęli uwolnienie przez to ugrupowanie dwóch zakładników i wezwali do natychmiastowego uwolnienia wszystkich pozostałych.

Prezydent USA Joe Biden, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Giorgia Meloni i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zobowiązali się do ścisłej współpracy, aby wspierać swoich obywateli w regionie, a zwłaszcza pragnących opuścić Strefę Gazy.

"Ciągły napływ" pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Zachodni przywódcy z zadowoleniem przyjęli dotarcie do Strefy Gazy pierwszych konwojów z pomocą humanitarną i zobowiązali się do kontynuowania współpracy z partnerami regionalnymi w celu zapewnienia mieszkańcom Strefy Gazy "trwałego i bezpiecznego dostępu" do żywności, wody, opieki medycznej i innej pomocy humanitarnej.

Zgodzili się także kontynuować ścisłą współpracę dyplomatyczną, w tym z kluczowymi partnerami w regionie, aby "zapobiec rozprzestrzenianiu się konfliktu, zachować stabilność na Bliskim Wschodzie i doprowadzić do rozwiązania politycznego i trwałego pokoju".

Prezydent USA Joe Biden i premier Izraela Benjamin Netanjahu potwierdzili, że oblężona Strefa Gazy będzie teraz korzystać z "ciągłego napływu" pomocy humanitarnej - oznajmił w niedzielę Biały Dom po rozmowie telefonicznej obu przywódców.

W niedzielę wjechał z Egiptu do Strefy Gazy drugi konwój ciężarówek z pomocą humanitarną dla palestyńskiej enklawy.

"Pomoc humanitarna ONZ zawierająca wyłącznie wodę, żywność i środki medyczne została dzisiaj dostarczona do południowej części Strefy Gazy przez przejście graniczne w Rafah" - potwierdziły w niedzielę późnym wieczorem izraelskie władze.

W niedzielę amerykański przywódca rozmawiał nie tylko z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, ale również z papieżem Franciszkiem.