Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Już w piątek 4 lutego w chińskiej stolicy odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk. Chorążymi reprezentacji Polski podczas tej uroczystości będą snowboardzistka Aleksandra Król i panczenista Zbigniew Bródka. To oni poniosą biało-czerwoną flagę.

Pekin zapisuje się w historii. Nigdy wcześniej żadne miasto nie było gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk olimpijskich. Letnie igrzyska w Pekinie odbyły się w 2008 roku. 14 lat później do chińskiej stolicy zawitają zimowe zmagania.

Kiedy otwarcie igrzysk w Pekinie?

W piątek 4 lutego o godzinie 13 polskiego czasu rozpocznie się oficjalna ceremonia otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich.

Chorążymi polskiej reprezentacji będą Aleksandra Król i Zbigniew Bródka. Mistrz olimpijski i brązowy medalista w drużynie z igrzysk 2014 roku w Soczi po raz drugi z rzędu poniesie flagę olimpijską na otwarciu igrzysk. Tę samą rolę pełnił przed czterema laty w Pjongczangu.

W historii polskiego sportu zaledwie trzech zawodników miało dotąd honor pełnić dwukrotnie rolę chorążego na igrzyskach olimpijskich. Byli to: legendarny skoczek Stanisław Marusarz, biegacz narciarski Józef Łuszczek oraz hokeista Henryk Gruth.


Kto zapali znicz w Pekinie?

Jak zwykle największą zagadką otwarcia każdych igrzysk jest nazwisko osoby zapalającej olimpijski znicz. Kto dostąpi tego zaszczytu w Pekinie? Tego dowiemy się już w najbliższy piątek.

Cztery lata temu w koreańskim Pjongczangu znicz olimpijski zapaliła łyżwiarka figurowa Kim Yu Na. Przed ośmioma laty w Soczi wspólnie uczyniły to legendy rosyjskiego sportu: łyżwiarka Irina Rodnina i hokeista Władisław Trietjak.

Igrzyska w Pekinie potrwają do 20 lutego.