Bez żadnych problemów polscy siatkarze pokonali reprezentację Kuby 3:0 (25:18, 25:15, 25:17). Dzisiejsze spotkanie zakończyło fazę grupową. Polska zajęła drugie miejsce w swojej grupie i w środę zagra w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Rywala poznamy podczas losowania.

Polska wygrała z Kubą 3:0 /MICHAEL REYNOLDS /PAP/EPA

Przeczytaj relację z meczu Polska-Kuba

Wyniki meczu Polska - Kuba (siatkówka)

Kraj1.set2.set3.set4.set5.set
Polska  252525
Kuba    181517

Zgodnie z przypuszczeniami Polacy nie mieli problemu z pokonaniem poniedziałkowych rywali. Ekipa z Ameryki Środkowej, która ma w składzie pięciu nastoletnich graczy, w czterech wcześniejszych pojedynkach zapisała na swoim koncie tylko jednego seta.

Kubańczycy na igrzyska przylecieli w osłabionym składzie po tym, jak na początku lipca ośmiu zawodników zostało zatrzymanych przez policję w związku z napaścią na tle seksualnym w Tampere, gdzie przebywali w związku z meczem Ligi Światowej. Dwóch siatkarzy zwolniono, ale pozostali zostali w areszcie, czekając na proces, co ich wykluczyło z olimpijskich zmagań.

Wynik poniedziałkowego meczu biało-czerwonych nie miał już znaczenia dla rozstrzygnięć w tej grupie. Wcześniej Argentyńczycy wygrali z Egiptem 3:0 i tym samym zagwarantowali sobie awans do ćwierćfinału z pierwszego miejsca w tabeli. Podopieczni Stephane'a Antigi muszą czekać na zakończenie zmagań w grupie A i późniejsze losowanie.

W swoim ostatnim pojedynku w pierwszej fazie rywalizacji uporali się z przeciwnikami w godzinę i siedem minut. W porównaniu z wcześniejszymi meczach Antiga dokonał jednej zmiany w składzie wyjściowym - od początku wpuścił na boisko Piotra Nowakowskiego, który wcześniej wchodził tylko na krótkie zmiany. W dalszej części spotkania często szansę dostawali pozostali rezerwowi oraz Bieniek.

Zwycięstwo mistrzów świata w każdym z setów ani przez moment nie było zagrożone. Biało-czerwoni grali spokojnie i systematycznie powiększali przewagę. Kubańczycy z kolei pomagali im, popełniając sporo prostych błędów.

W drugiej partii precyzją błysnął Michał Kubiak, który posłała nietypowego asa. Początkowo sędziowie uznali, że zagrywka była autowa, ale biało-czerwoni skorzystali z challenge'u i okazało się, że piłka minimalnie dotknęła linii końcowej boiska.

Najwięcej punktów - 12 - zdobył w polskiej ekipie właśnie Kubiak.

W fazie grupowej Polacy wygrali z Egiptem 3:0, Iranem 3:2 i Argentyną 3:0. Ulegli z kolei mistrzom olimpijskim z Londynu Rosjanom 2:3. Do zajęcia pierwszego miejsca w tabeli, dzięki czemu w ćwierćfinale zmierzyliby się z czwartą drużyną z grupy A, zabrakło im seta.

Ćwierćfinał rozegrany zostanie w środę. Losowanie par odbędzie się po ostatnim poniedziałkowym meczu Brazylia - Francja, który zaplanowany jest w nocy na godz. 3.35 czasu polskiego.