Aż trzy medale wywalczyły w ostatnich godzinach w Rio de Janeiro polskie paraolimpijki! Anna Trener-Wierciak zdobyła brązowy krążek w skoku w dal (kategoria T38), Alicja Fiodorow cieszyła się ze srebra w biegu na 100 m w kategorii zawodniczek z dysfunkcją kończyny górnej, a Krystyna Siemieniecka wywalczyła srebrny medal w tenisie stołowym w kategorii niepełnosprawnych intelektualnie. Medalowy dorobek biało-czerwonych w Rio rozrósł się tym samym do ośmiu krążków.

25-letnia Trener-Wierciak sięgnęła po brąz w skoku w dal wynikiem 4,53 m. Na najwyższym stopniu podium stanęła Chinka Junfei Chen - 4,77, a ze srebrem wróci do domu Australijka Taylor Doyle - 4,62.

Nieco wcześniej po olimpijski krążek sięgnęła Fiodorow, której wynik 12,46 w biegu na 100 m zapewnił srebro. Zwyciężczyni - Amerykanka Deja Young - uzyskała czas 12,15.

Dla 31-letniej Fiodorow to już szósty medal igrzysk paraolimpijskich w karierze. W Londynie (2012) Polka wywalczyła srebro na 200 m i brąz na 400 m, w Pekinie (2008) - srebro na 200 m i brąz na 100 m, a w Atenach (2004) - brąz na 400 m.

Jak sama wspomina: Od małego mimo swojej niepełnosprawności nie mogłam usiedzieć na miejscu. Grałam w piłkę, jeździłam na rowerze, skakałam po drzewach, trzepakach. Sport od zawsze mnie fascynował. W 1998 roku trafiłam do Startu Radom, gdzie prezes Adam Borczuch namówił mnie do współpracy. Zaczęłam od tenisa stołowego, ale próbowałam też swoich sił w lekkoatletyce. W pewnym momencie musiałam postawić na jedną z tych dyscyplin.

Fiodorow przyznaje, że sport to wiele wyrzeczeń, ale - jak mówi - nie żałuje, że związała z nim swoje życie. Przede mną jeszcze wiele lat startów. Nie zamierzam szybko rezygnować i zawsze będę walczyć. Moim mottem życiowym jest nigdy się nie poddawać - podkreśla.

W ostatnich godzinach z olimpijskiego medalu cieszyła się również 37-letna Krystyna Siemieniecka, która w tenisie stołowym w kategorii niepełnosprawnych intelektualnie wywalczyła srebro. W finale przegrała z Ukrainką Natalią Kosminą 0:3 (7:11, 6:11, 5:11).

W medalowym dorobku biało-czerwonych jest już osiem krążków. W niedzielę wicemistrzem igrzysk w biegu na 100 m w kategorii osób z amputacją kończyn górnych został Michał Derus. Wcześniej ze złota w pchnięciu kulą cieszyła się Ewa Durska, a ze srebra - także w tej konkurencji - Bartosz Tyszkowski. Robert Jachimowicz wywalczył srebro w rzucie dyskiem, a Wojciech Makowski - w pływaniu na 100 m stylem grzbietowym.

Co więcej, jest już pewne, że Polacy powiększą dorobek medalowy w Rio - w finałach swoich kategorii wystąpią nasi tenisiści stołowi: Natalia Partyka, Patryk Chojnowski i Rafał Czuper. W meczach o brąz zagrają zaś Karolina Pęk i Piotr Grudzień.

W XV Paraolimpiadzie udział bierze ponad 4300 niepełnosprawnych sportowców ze 162 krajów, w tym 90 z Polski.