Jest porozumienie w sprawie pierwszych dodatkowych pieniędzy dla Grecji - donoszą źródła w Brukseli. Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w trakcie telekonferencji, że pożyczą Atenom siedem miliardów euro tak zwanej pożyczki pomostowej. Z kolei Europejski Bank zwiększy awaryjną linię kredytową dla działających w Atenach instytucji finansowych.

Pożyczka pomostowa to pieniądze, których Grecja potrzebuje już - na spłatę najbliższych rat kredytów. Chodzi między innymi o kredyt w Europejskim Banku Centralnym, którego termin spłaty upływa za kilka dni. Gdyby Ateny nie zapłaciły i tej pożyczki, to EBC odmówiłby dalszej pomocy. Grecy muszą spłacić także dwie zaległe raty pożyczki w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Ministrowie strefy euro zgodzili się na dodatkowe pieniądze dla Aten w nagrodę za to, że dziś w nocy tamtejszy parlament przegłosował pakiet bolesnych oszczędności.

Prezes EBC Mario Draghi ogłosił dzisiaj zwiększenie awaryjnej linii kredytowej dla działających w Atenach instytucji finansowych o 900 mln euro przez jeden tydzień. Dla samych Greków to zaskoczenie - nie spodziewali się tego dziś. Draghi twierdzi, że to nagroda, za szybkie wprowadzenie oszczędności przez grecki parlament.

(mn)