Sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, jedna z ikon pierwszej Solidarności Henryka Krzywonos-Strycharska chce startować do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. "Miałam wiele propozycji, ale wybrałam PO, bo jest mi najbliższa" - ogłosiła.

Odmówiła podania szczegółów innych ofert, jakie jej złożono. Mówienie o tym nie ma sensu - stwierdziła.

Krzywonos-Strycharska, która przez wiele lat prowadziła rodzinny dom dziecka, powiedziała, że jeśli dostanie się do Parlamentu Europejskiego, chciałaby zajmować się polityką społeczną i sprawami socjalnymi oraz problematyką dotyczącą rodzin, w tym opieki nad dziećmi.

Posiedzenie zarządu pomorskiej Platformy, podczas którego dyskutowane będą kandydatury do Parlamentu Europejskiego, zaplanowano na piątek. Jak jednak poinformował dyrektor biura regionu pomorskiego PO Piotr Skiba, nie jest przesądzone, że tego dnia stworzona zostanie wstępna lista kandydatów do PE w regionie.

Henryka Krzywonos-Strycharska to działaczka opozycji w okresie PRL i sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych. W sierpniu 1980 roku zasłynęła tym, że na wieść o strajku w stoczni zatrzymała prowadzony przez siebie tramwaj, co niektórzy historycy określają jako początek strajku gdańskiej komunikacji publicznej w tym okresie. W stanie wojennym pomagała internowanym i kolportowała podziemne pisma. W czasie jednej z rewizji została dotkliwie pobita - w efekcie straciła ciążę.

Przez kilkanaście lat, aż do emerytury, na którą przeszła przed kilkoma laty, prowadziła wraz z mężem rodzinny dom dziecka w Gdańsku.


(edbie)