Włochy mistrzem Europy. Podopieczni Roberto Manciniego pokonali w rzutach karnych Anglię 3:2. Po dogrywce było 1:1. Bramkę dla Anglików zdobył w 2. minucie Luke Shaw. Wyrównał w 67. Leonardo Bonucci.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Emerson (118. Alessandro Florenzi) - Nicolo Barella (54. Bryan Cristante), Jorginho, Marco Verratti (96. Manuel Locatelli) - Federico Chiesa (86. Federico Bernardeschi), Ciro Immobile (55. Domenico Berardi), Lorenzo Insigne (91. Andrea Belotti).
Anglia: Jordan Pickford - Kieran Trippier (70. Bukayo Saka), Kyle Walker (120. Jadon Sancho), John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw - Mason Mount (99. Jack Grealish), Declan Rice (74. Jordan Henderson, 120. Marcus Rashford), Kalvin Phillips, Raheem Sterling - Harry Kane.

* Spotkanie kapitalnie rozpoczęli Anglicy. Gola na 1:0 w drugiej minucie meczu zdobył Shaw.

* Włosi długo szukali wyrównania. Udało im się to dopiero w 67. minucie za sprawą Bonucciego.

* Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia.

* W rzutach karnych lepsi okazali się Włosi. W decydującym momencie Donnarumma obronił uderzenie Saki.

Donnarumma najlepszym piłkarzem turnieju

Bramkarz reprezentacji Włoch Gianluigi Donnarumma został uznany za najlepszego piłkarza zakończonych w niedzielę mistrzostw Europy. Nagrodę odebrał po zakończeniu finału.

Donnarumma wystąpił w każdym z siedmiu meczów Włoch w tegorocznej edycji ME. W pierwszych trzech utrzymał czyste konto, w czwartym został pokonany dopiero w dogrywce. Kilkanaście minut wcześniej został rekordzistą kraju pod względem liczby minut bez puszczonej bramki. Ostatecznie był niepokonany przez 1169 minut.

Rzuty karne

Saka nie strzela. WŁOSI MISTRZAMI EUROPY!!!!

Rzuty karne

Jorginho nie strzela! Chciał uderzyć technicznie, ale Pickford sparował piłkę na słupek! NIESAMOWITE!

Rzuty karne

Sancho nie strzela! Broni Donnarumma! 3:2 dla Włochów po czterech seriach! Anglicy w dramatycznej sytuacji!

Rzuty karne

Bernardeschi w środek bramki i gol!

Rzuty karne

Rashford w słupek! 2:2 po trzech seriach!

Rzuty karne

Blisko był Pickford, żeby obronić, ale strzela Bonucci.

Rzuty karne

Maguire pewnie w okienko! 2:1 dla Anglików po dwóch seriach!

Rzuty karne

Pickford broni strzał Belottiego!

Rzuty karne

Donnarumma wyczuł Kane, ale nie dał rady obronić uderzenie Anglika! 1:1.

Rzuty karne

Berardi zmylił Pickforda! 1:0 dla Włochów!

Rzuty karne

Rozpoczynają Włosi. Do "jedenastki" podchodzi Berardi!

120+3'

Będą rzuty karne!

120'

Jeszcze trzy minuty dolicza sędzia.

119'

I jeszcze podwójna zmiana w reprezentacji Anglii. Marcus Rashford za Jordana Hendersona i Jadon Sancho za Kyle Walkera.

117'

Zmiana u Włochów. Schodzi Emerson Palmieri, wchodzi Alessandro Florenzi.

116'

Bernardeschi dostał podanie w polu karnym Anglików, obrócił się i strzelił. Uderzenie zostało jednak zablokowane przez jednego z Anglików. Włosi domagali się jeszcze odgwizdania zagrania ręką, ale gwizdek sędziego milczy.

114'

Grealish wraca na murawę.

112'

Leży na murawie Grealish, który został sfaulowany przez Jorginho. Włoch za to przewinienie obejrzał żółtą kartkę.

110'

Wpadł w pole karne bardzo szybki Sterling, w ostatniej chwili zatrzymał go Chiellini.

107'

Zagotowało się w polu karnym Włochów, ale najpierw zablokowany został strzał Grealisha, a potem Donnarumma wybił piłkę po dośrodkowaniu.

107'

Bardzo silne uderzenie Bernardeschiego z rzutu wolnego, ale wprost w ręce Pickforda.

106'

Maguire fauluje Bonucciego i zostaje ukarany żółtą kartką!

105'

Zaczynamy drugą część dogrywki!

105+2'

Nic z tego nie wyszło. Anglicy faulowali w walce o pozycje. Koniec pierwszej części dogrywki!

105+1'

Będzie szansa dla Anglików. Mają rzut wolny przed polem karnym Włochów, ręką zagrywał Locatelli.

105'

Minutę dolicza arbiter do pierwszej części dogrywki.

104'

Zablokowany strzał Locatelliego.

102'

Emerson świetnie zagrał w pole karne, ale równie dobrą interwencją popisał się Pickford, który wybił piłkę.

101'

Grealish wpada w pole karne, podaje, ale Saka nie opanował piłki.

99'

Mamy zmianę. Jack Grealish zastępuje Masona Mounta.

98'

Zablokowany strzał Belottiego.

97'

Dośrodkowanie Di Lorenzo, ale Anglicy wybijają piłkę.

96'

I jeszcze jedna zmiana u Włochów. Manuel Locatelli za Marco Verrattiego.

95'

Ależ Anglicy mieli okazję. Świetną piłkę dostał Sterling, wpadł w pole karne Włochów, ale jego podanie zostało zablokowane.

91'

Czas na pierwszą część dogrywki. Rozpoczynają Anglicy. Jeszcze zmiana we włoskim składzie. Andrea Belotti zastępuje Lorenzo Insigne.

90+6'

A jednak - będzie dogrywka!

90+5'

Żółtą kartką ukarany Chiellini, który nieprzepisowo zatrzymywał Sakę.

90+4'

Bernardeschi dośrodkowywał, ale bezskutecznie.

90+3'

Długo przygotowują akcję Włosi.

90'

Aż 6 minut do drugiej połowy dolicza arbiter! Czy będziemy mieli jeszcze jakiś zryw jednego z zespołów?

87'

Nieproszony gość już zatrzymany i gra wznowiona!

86'

Gra na chwilę przerwana - na murawę wbiegł jeden z kibiców.

85'

Schodzi Chiesa, a na boisku pojawia się Bernardeschi.

83'

Phillips faulowany przez Insigne i Włoch ukarany żółtą kartką.

82'

Wraca jednak na murawę.

80'

Chiesa leży na murawie. Trzyma się za nogę.

79'

Doskonały rajd Chiesy przez połowę boiska. Włoch został jednak zatrzymany przed polem karnym Anglików.

78'

Saka faulowany przez Verrattiego.

73'

I druga zmiana u Anglików. Schodzi Declan Rice. W jego miesce pojawia się Jordan Henderson.

72'

Niesamowite podanie otrzymał Berardi, który miał przed sobą tylko Pickforda. Uderzył z powietrza, ale nad bramką!

70'

Pierwsza zmiana u Anglików. Schodzi Kieran Trippier, za niego wchodzi Bukayo Saka.

67'

GOL DLA WŁOCHÓW! Mamy remis!

Rzut rożny dla podopiecznych Roberto Manciniego. Piłka przeszła przez całe pole karne i trafiła do Verrattiego, którego uderzenie na słupek sparował Pickford. Przy dobitce Bonucciego bramkarz Anglików był bezradny!

63'

I w opwiedzi Anglicy. Rzut rożny, dośrodkowanie, piłkę głową uderza Stones, ale na posterunku był Donnarumma.

61'

Świetna akcja Chiesy. Wpada w pole karne, dobrze uderzył po ziemi, ale fantastycznie broni Pickford!

59'

Mieli szansę Włosi, ale Emerson zagrywał piłkę ręką.

56'

Maguire głową uderza nad bramką.

55'

Bonucci fauluje Sterlinga i ogląda żółtą kartkę.

54'

Podwójna zmiana w reprezentacji Włoch. Schodzą Barella i Immobile. W ich miejsce meldują się Cristante i Berardi.

52'

Wpada w pole karne Anglików Insigne, ale jego strzał bardzo niecelny.

50'

Rzut wolny wykonywał Insigne, ale uderzał nad bramką Pickforda.

49'

Teraz Sterling fauluje Insigne przed polem karnym Anglików. Jest rzut wolny i może być groźnie!

47'

Sterling upada w polu karnym Włochów, ale gwizdek sędziego milczy!

47'

Kane faulowany. Pierwsza żółta karta w tym meczu, ukarany został Barella.

46'

ZACZYNAMY DRUGĄ POŁOWĘ! Oba zespoły bez zmian.

45+4'

To była naprawdę dobra pierwsza połowa, która obfitowała w wiele ofensywnych akcji. Trochę lepszym zespołem w tej części gry byli chyba Anglicy, którzy prowadzą po bramce Shawa. Włosi próbowali, ale mieli problem z tym, żeby przebić się w pole karne Anglików. A jak będzie wyglądała druga połowa? Jej początek już za kwadrans!

45+4'

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY.

45+3'

Z dystansu uderzał Bonucci, ale wysoko nad bramką Pickforda.

45+2'

Teraz Anglicy mieli swoją szansę, ale niedokładne zagranie Sterlinga i Verratti wybił piłkę.

45+1'

Verratti uderzał, ale złapał piłkę Pickford.

45'

Sędzia dolicza 4 minuty do pierwszych 45 minut.

44'

Emerson wpadł w pole karne Anglików, ale uciekła mu piłka.

42'

Długo konstruowali akcję podopeczni Roberto Manciniego, ale nic z tego nie wyszło.

38'

Akcja Włochów. Insigne zagrywa do Immobile, który jednak był na spalonym.

36'

W odpowiedzi Anglicy. Świetnie Shaw zagrywa w pole karne, ale minął się z piłką Mount.

34'

Coś niesamowitego jak przebił się teraz Chiesa przez angielską defensywę, uderzył po ziemi z dystansu, ale piłka o centymetry minęła bramkę Pickforda.

33'

Wielkie problemy mają Włosi w ataku. Kolejny raz zameldowali się w okolicach pola karnego Anglii, ale kolejny raz niecelnie podawali.

31'

Insigne wpadł w pole karne, próbował podawać, ale piłkę przejęli Anglicy.

27'

Insigne uderzał z dystansu, ale nie był to udany strzał.

26'

Trippier na spalonym.

24'

Rajd Sterlinga zakończyli włoscy obrońcy.

22'

Mecz wznowiony. Chiesa dośrodkowywał, ale poradzili sobie z tym zagraniem Anglicy. W między czasie na murawę wrócił Jorginho.

21'

A tak to wyglądało w 2 minucie.

21'

Leży na murawie Jorginho. Włoch trzyma się za nogę.

20'

I znów Anglicy, ale tym razem niedokładnie zagrywał w pole karne Shaw.

18'

Szukają swojej szansy podopieczni Roberto Manciniego, ale są bardzo niedokładni w swoich poczynaniach.

16'

Teraz Włosi. Długie podanie do Emersona, ale Włoch złapany na spalonym.

14'

Może się podobać gra Anglików. Tym razem akcja prawą stroną - Shaw zagrywa do Mounta, ale Anglik zatrzymany przez jednego z włoskich obrońców. Kolejny rzut rożny, ale nie przyniósł on zmiany rezultatu.

13'

Piłkę po dośrodkowaniu spokojnie łapie Donnarumma.

12'

Fantastycznie Kane zagrywał do Trippiera, dośrodkowanie, ale wybijają Włosi. Anglicy mają rzut rożny!

9'

Kolejna szansa Anglików. Wrzutka w pole karne, ale włoscy defensorzy wybili piłkę zagrywaną przez Trippiera.

7'

Do stałego fragmentu gry podszedł Insigne, piłka minęła mur, ale przeszła także nad bramką Pickforda.

6'

Chiesa próbował przed polem karnym Anglii minąć dwóch defensorów, ale został sfaulowany. Rzut wolny dla Włochów.

2'

GOL DLA ANGLIKÓW! Shaw!

Coś nieprawdopodobnego jak odpowiedzieli Anglicy! Świetnie dośrodkowywał Trippier, a na dalszym słupku akcję strzałem po ziemi zakończył Luke Shaw!

2'

Agresywnie rozpoczęli Włosi. Mieli rzut rożny, wrzucał Insigne, ale wybili piłkę Anglicy.

1'

ZACZYNAMY! Rozpoczęli Włosi.

A tak wyglądała ceremonia zamknięcia

20:55

Zawodnicy już na murawie. Czas na hymny!

20:40 Trwa rozgrzewka

20:37

W obu jedenastkach nie ma większych zaskoczeń, zwłaszcza w ekipie włoskiej, która jest identyczna w porównaniu z półfinałowym meczem z Hiszpanią.

W zespole Southgate'a szansę od pierwszych minut dostanie Kieran Trippier, który w półfinale z Danią wszedł dopiero w trakcie dogrywki.

20:33

20:10 Składy obu ekip

Włochy: 21-Gianluigi Donnarumma - 2-Giovanni Di Lorenzo, 19-Leonardo Bonucci, 3-Giorgio Chiellini (kapitan), 13-Emerson - 18-Nicolo Barella, 8-Jorginho, 6-Marco Verratti - 14-Federico Chiesa, 17-Ciro Immobile, 10-Lorenzo Insigne.

Anglia: 1-Jordan Pickford - 12-Kieran Trippier, 2-Kyle Walker, 5-John Stones, 6-Harry Maguire, 3-Luke Shaw - 19-Mason Mount, 4-Declan Rice, 14-Kalvin Phillips, 10-Raheem Sterling - 9-Harry Kane (kapitan).

20:05 Włosi z szansą na drugi tytuł, Anglicy liczą na premierowy triumf

Włosi mają dzisiaj szansę na drugi w historii triumf w mistrzostwach Europy, poprzednio sięgnęli po tytuł w 1968 roku.

Dwa lata wcześniej swój jedyny sukces w wielkiej imprezie odniosła Anglia: wywalczyła wówczas tytuł mistrza świata. Mistrzami Europy Anglicy nie byli jeszcze nigdy.

Na Euro 2020 Włosi, słynący w przeszłości z defensywnej taktyki - solidnej i poukładanej, ale często mało widowiskowej - pokazali inną twarz. Grają atrakcyjny, ofensywny futbol, zdobyli dotychczas 12 bramek, co jest drugim wynikiem turnieju: więcej goli, trzynaście, ma tylko pokonana przez nich w półfinale Hiszpania.

Anglia z kolei gra jak... Włochy w przeszłości. Jej atutami są silna defensywa - podopieczni Garetha Southgate'a stracili w sześciu meczach tylko jedną bramkę - i siła fizyczna.