Wizytę w Warszawie złoży dziś główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu Michel Barnier. Spotka się on z premier Beatą Szydło, będzie także rozmawiał z wiceszefem resortu spraw zagranicznych ds. europejskich Konradem Szymańskim, który odpowiada za przygotowanie mandatu negocjacyjnego polskiego rządu.

Barnier ma też odwiedzić Sejm i spotkać się z przedstawicielami środowisk gospodarczych. 

Wizyta Barniera w Polsce odbywa się przed zaplanowanym na 29 kwietnia unijnym szczytem. Szefowie państw i rządów przyjmą na nim wytyczne do negocjacji warunków "rozwodu" Londynu ze Wspólnotą. Jak podkreślał w rozmowie z PAP minister Konrad Szymański, wizyta francuskiego urzędnika będzie dla przedstawicieli rządu okazją do "bezpośredniej wymiany opinii, trosk, obaw, postulatów" dotyczących procesu negocjacji.

Kim jest Michel Barnier?

Barnier, powołany do kierowania negocjacjami z ramienia Komisji Europejskiej, jest byłym szefem francuskiej dyplomacji i byłym unijnym komisarzem. 

Procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpoczęła szefowa brytyjskiego rządu Theresa May wysyłając 29 marca szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty.

(mn)