W piątek, 27 listopada - ruszyły Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie. W ponad 80 kioskach handlowych i gastronomicznych oprócz kupców z całej Polski gościć będą także sprzedawcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Na ich straganach będzie można kupić regionalne sery i kiełbasy, słodycze oraz biżuterię z tkanin i drewna. 5 grudnia organizatorzy będą chcieli pobić rekord- potrzebni będą Mikołajowie. Szczegóły znajdziecie poniżej! Targi zakończą się miesiąc później 27 grudnia.

Targi Bożonarodzeniowe już na stałe wpisały się w pejzaż przedświątecznego Krakowa. Cieszą się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów z Polski i z zagranicy.

Na Targach znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, będzie stoisko z pierogami wg staropolskich receptur m.in. z marmoladą różaną, nerką cielęcą, z soczewicą z suszonymi pomidorami oraz stoisko serwujące zupy takie jak: żurek, grochówka, kwaśnica, barszcz ukraiński, grzybowa. W kiosku stylizowanym na młyn będzie można kupić naleśniki.

Ponadto znajdziecie wędliny, sery góralskie i oscypki. Będzie też można skosztować cieszącą się od kilku lat powodzeniem pajdę chleba ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Tradycyjnie na Targach znajdzie się miejsce na beczki z "Grzańcem Galicyjskim", ale będą też inne trunki, na przykład piwa regionalne i wina.

Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów w karmelu, krówek, domowych ciast, tart i ciasteczek, kołaczy oraz kurtoszy przygotowywanych ze świeżego ciasta drożdżowego, nawijanych na drewniany wałek i wypiekanych w specjalnym piecu, podawanych na słodko z przeróżnymi posypkami, dodatkami i czekoladą.

Na Targach będą też owoce kandyzowane, wyroby w czekoladzie i marcepanie, a także tradycyjne pierniki, miody, czy pieczone kasztany, które cieszyły się wielkim powodzeniem w przedwojennym Krakowie. Warto dodać, że jadalne kasztany bogate są w witaminy i składniki mineralne, chronią przed chorobami, są również afrodyzjakiem i rozgrzewają od środka. Będzie można znaleźć także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi, m.in.: klucz francuski, kombinerki i młotki, kłódki, żelazka, koło zębate, czekoladową podkowę na szczęście, uderzająco podobną do prawdziwej, wykutej z żelaza, czy też czekoladę na gorąco.

Jak co roku kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny i sukna, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, obrazki na płótnie, fotografie, albumy, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, materiałowe maskotki pachnące kawą, czekoladą i cynamonem, wyroby z drzewa oliwnego, wyroby skórzane, kożuchy, pantofle, kapelusze, obrusy. Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem.

Jak co roku na targach zagości tradycyjne stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy, a przy okazji uzyskać okolicznościowy stempel wydany specjalnie z okazji Targów Bożonarodzeniowych.

Do dyspozycji Urzędu Miasta Krakowa organizatorzy udostępniają 5 bezpłatnych stoisk targowych, przeznaczonych dla miast zaprzyjaźnionych oraz instytucji charytatywnych.

W tym roku zaprezentują swoje wyroby m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół "Klika", Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej "Gaudium et Spes" i Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Dobrej Nadziei. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety w/w instytucji, dlatego szczególnie zapraszamy, aby zainteresować się ich ofertą.

Tegorocznym Targom jak zawsze towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych.

Oto kilka wybranych propozycji:

W dniu 28 listopada od godz. 1000 dzieci będą mogły pisać listy do Św. Mikołaja. O godz. 1200 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba. O godz. 1700 odbędzie się inauguracja Targów Bożonarodzeniowych.

29 listopada o godz.1100 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy". W godz. 1200-1500 warsztaty i pokazy wypieku obwarzanka. W tym samym dniu o godz. 1800 zapraszamy na pokazy wypału ceramiki raku, czyli tradycyjnej japońskiej techniki wypalania ceramiki. 3 grudnia o godz. 1000 przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Organizatorem imprezy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Około południa spod pomnika ruszy Korowód Szopek. Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się po raz 73. 5 grudnia o godz. 1100 zapraszamy na Pochód 100 Mikołajów, który wyruszy z Placu Jana Matejki odwiedzając w drodze na Rynek Główny m.in. pomnik Grunwaldzki z figurą Mikołaja Trąby, pomnik Mikołaja Kopernika oraz pomnik Mikołaja Zyblikiewicza aż na krakowski Rynek Główny.

W tym samym dniu organizatorzy będą chcieli pobić rekord zapisany w Księdze Polskich Rekordów i Osobliwości. Każdy, kto zechce wziąć udział w akcji, będzie miał za zadanie przyjść do Rynku w czapce lub kubraczku mikołajowym i dołączyć do korowodu formowanego wokół Rynku. Poprzedni rekord ustanowiono w Chrzanowie w 2014 roku. Wówczas na chrzanowskim rynku zebrało się prawie 2000 osób w czapkach mikołajowych.

 

Formowanie korowodu i liczenie uczestników rozpocznie się punktualnie o godz. 1200 przy estradzie.  Mamy nadzieję, że do wspólnej zabawy zechcą włączyć się nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli. Pomagają  nam w tym dniu harcerze z Chorągwi Krakowskiej ZHP.

Od godz. 1700 orszak Świętego Mikołaja: Aniołek, Czerwony Kapturek i Śnieżka prowadzić będą zabawy dla dzieci, a następnie na estradzie powitany zostanie Święty Mikołaj.  Jego wizyta cieszy się niezmiennie dużym powodzeniem wśród najmłodszych. W czasie spotkania odbędą się występy i zabawy dla dzieci oraz wiele niespodzianek, a Święty Mikołaj w zamian za zaśpiewanie piosenki lub wyrecytowanie wierszyka będzie rozdawał dzieciom drobne upominki. Sponsorem paczek jest firma Artim Sp. z o.o.

W niedzielę, 6 grudnia o godz. 1045  krakowscy kupcy jak co roku przybędą na Rynek Główny, gdzie zostanie odczytane Orędzie Kupieckie, natomiast od godz. 1200 tradycyjnie już swój dorobek artystyczny prezentować będzie podkrakowska gmina Zielonki. 

W dniach 15, 16 i 17 grudnia od godz. 1200 odbędą się Świąteczne Warsztaty Plastyczne. Będzie można własnoręcznie przygotować kartki świąteczne oraz różnego rodzaju kolorowe i świecące ozdoby choinkowe. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Zapraszamy przede wszystkim dzieci, ale również dorośli będą mogli własnoręcznie wykonać kartkę świąteczną lub dekorację na choinkę.

Najbarwniejszą imprezą Targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział około 30. autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. 19 grudnia o godz. 1130 zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, następnie barwny korowód przejdzie do Rynku w stronę estrady Targów, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Potem każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne "Teatr Regionalny".

W Wigilię, 24 grudnia o godz. 1200 odbędzie się "Dziadów Polskich" przy pomniku Adama Mickiewicza według inspiracji Wieszcza.
26 grudnia
od godz. 1400 - wspólne kolędowanie na płycie Rynku.   

W czasie Targów w dniach od 1 do 18 grudnia prezentować się będą krakowskie szkoły podstawowe i gimnazja.

Przez cały okres trwania Targów Bożonarodzeniowych zapraszamy do specjalnie przygotowanego okolicznościowego studia nagraniowego. Będzie można indywidualnie lub grupowo zaśpiewać i nagrać polskie kolędy i pastorałki do przygotowanych podkładów muzycznych. Może to być wyjątkowy upominek lub pamiątka dla najbliższych. Poprzez akcję "Kolęda dobra jak Chleb" każdy może swoje wykonanie utworu bożonarodzeniowego opublikować na portalu społecznościowym i "nominować" do zaśpiewania kolejną osobę, a przy okazji przekazać choćby najmniejszą kwotę na cel charytatywny.

Symbolem Targów Bożonarodzeniowych jest anioł. Wystrój Targów to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek będzie udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami w liczbie ok. 700. sztuk oraz ciepłym, białym światłem.