15 grudnia na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się już XXIII wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących. Rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do ok. 16.00. W wigilijnym menu będą m.in. bigos, zupa grzybowa z łazankami, pierogi i smażony karp.

15 grudnia na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się już XXIII wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących. Rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do ok. 16.00. W wigilijnym menu będą m.in. bigos, zupa grzybowa z łazankami, pierogi i smażony karp.
Restaurator Jan Kościuszko na wigilii dla potrzebujących w Krakowie (zdj. z 2018 roku) / Jacek Bednarczyk /PAP

Nasza akcja jest zaplanowana tak, żeby była jak najbardziej transparentna: z jednej strony stołu są ci, którzy biorą, bo muszą wziąć, bo takie są realia, z drugiej strony ludzie, którzy dają, bo chcą. Między nimi jest wigilijny stół, który ma ich połączyć - mówił w środę na konferencji prasowej Jan Kościuszko - restaurator i organizator wigilii. To fenomen socjologiczno-psychologiczny. Bezdomni, zdawałoby się, nie mają dużych możliwości komunikacji. Nieprawda. W sobie wiadomy sposób porozumiewają się i w tym dniu w Krakowie są w tym samym miejscu. Czują, że to jest właśnie dla nich - dodał. Nie dzielimy ludzi na gorszych i lepszych - podkreślił Kościuszko. 


Tradycyjnie oprócz ciepłych posiłków w czasie wigilii rozdawane są świąteczne paczki, w których znajdują się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w specjalnie przygotowanym na tę okazję szpitalu polowym. Personel szpitala stanowią lekarze i wolontariusze związani z Centrum Dobroczynności Medycznej im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Zakonem Maltańskim, Klubem Absolwenta Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacją Przystań Medyczna.   


Lekarze i pracownicy medyczni będą wykonywali m. in. przesiewowe badania krwi, EKG, USG brzucha. Pacjenci będą mogli przejść kontrolę stomatologiczną, odbyć konsultację internistyczną, ortopedyczną, kardiologiczną - zapowiedział dr hab. Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego. Jesteśmy niezwykle dumni, że po raz kolejny możemy wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie. Przygotowując tegoroczny zespół lekarzy kierowaliśmy się doświadczeniami z lat ubiegłych, mamy nadzieję, że uda się nam pomóc jak największej liczbie osób - dodał. 

Wigilii towarzyszyć będzie akcja charytatywna "Podaruj ciepło - akcja rękawiczka", zorganizowana przez licealistów z V LO, do której przyłączyli się uczniowie z kilku innych szkół. Dzięki zbiórce prowadzonej przez uczniów potrzebujący dostaną rękawiczki, czapki i szaliki. 



Honorowy patronat nad XXIII wigilią dla bezdomnych i potrzebujących objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jej organizatorem jest Grupa Kościuszko, a wspierają ją wolontariusze i firmy: właściciel sieci sklepów Biedronka, producent słodyczy Wawel SA, producent wędlin Bacówka, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska, piekarnia Awiteks i firma ABC, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia.

Pierwsza wigilia Jana Kościuszki odbyła się w Krakowie w 1996 r. Rozdano wówczas 5 tys. posiłków.