Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych przygotowują się do Bożego Narodzenia. Sprzedawcy zapewniają, że mimo trudności, wysokich cen za transport, wszystkie najważniejsze produkty potrzebne do przygotowania polskich dań na święta dotarły na statkach z Polski. Klienci podkreślają, że jest drożej niż w poprzednich latach, jednak chcą świąt jak w Polsce.

Mamy pierogi, uszka, barszcz czerwony, grzyby, a także opłatek z kraju - podkreśla Anna Fortney ze sklepu Kiełbasa Factory w Rockville w stanie Maryland.

Przetransportowano także sianko. Polacy starają się przygotować święta według tego, co zapamiętali ze swoich rodzinnych stron. Wspominają święta przygotowywane przez mamę czy babcię. 

Często jednak w polsko - amerykańskich rodzinach trzeba iść na kompromisy - powiedziała naszemu korespondentowi Pawłowi Żuchowskiemu jedna z klientek sklepu. Jej mąż, który jest Amerykaninem, chce mieć także pieczoną szynkę.

Właściciele sklepów zapewniają, że w najbliższych dniach towarów w polskich sklepach w USA nie zabraknie. Polskie piekarnie w Nowym Jorku, New Jersey oraz Chicago zapewnią świąteczne ciasta, według - jak podkreślają receptury z różnych stron Polski.

To co potrzebne na święta zawsze będzie u nas - podkreśla Andrzej Czuma, właściciel sklepu Krakus Deli z Poconos w Pensylwanii. 

Andrzej Czuma podkreśla, że z ciast dużą popularnością zawsze cieszą się makowce. Polacy ciągle szukają tego swojego własnego domu, matczynego domu, tych swoich pierogów z kapustą i rzeczy, które mama robiła, babcia robiła i trzeba to pokazać naszym następnym pokoleniom - podkreśla pochodzący z Krakowa sprzedawca.

W polskich sklepach za oceanem duży ruch. Najwięcej klientów będzie jednak w następnym tygodniu.

Opracowanie: