Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniami w 10 województwach: alerty obowiązują do ósmej rano. W środę możemy spodziewać się śniegu, lekkiego mrozu i wiatru – a wraz z nim: śnieżnych zamieci.

Wydane przez IMGW ostrzeżenia pierwszego stopnia objęły całe obszary siedmiu województw: łódzkiego, opolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Alerty dotyczą również części trzech regionów: Dolnego Śląska z wyłączeniem południowej części województwa, zachodnich powiatów Warmii i Mazur oraz zachodniej części Mazowsza.

Synoptycy IMGW ostrzegają mieszkańców tych regionów przed oblodzeniami na drogach i chodnikach, pojawiającymi się po opadach mokrego śniegu, a miejscami śniegu z deszczem.

Alerty obowiązują do godziny 08:00 w środę.

Noc z lekkim mrozem i śnieżnymi zamieciami

Według prognoz synoptyków IMGW, najwięcej śniegu spadnie tej nocy na wschodzie kraju i na Pogórzu Karpackim - około 7 cm - oraz w Karpatach: około 10 cm.

W całym kraju: lekki mróz. Najniższą temperaturę - do minus 8 stopni Celsjusza - pokazywać będą termometry na terenach podgórskich.

W kilku regionach mocno wieje - a wiatr powoduje śnieżne zawieje i zamiecie. Nad morzem i na obszarach podgórskich porywy wiatru mogą sięgać 65 km/h, w Tatrach: 70 km/h, a w Sudetach: nawet 100 km/h.

Środa ze śniegiem i wiatrem. Mróz nie da się nam mocno we znaki

W środę - jak podaje IMGW - powinniśmy nadal spodziewać się opadów śniegu, a nad morzem także deszczu ze śniegiem.

Na zachodzie i północy kraju ma spaść około 8 cm białego puchu, w rejonach podgórskich i w górach - około 10 cm.

Mróz nie da się nam jeszcze mocno we znaki: na wschodzie termometry pokażą minus 2 stopnie Celsjusza, na obszarach podgórskich Karpat: maksymalnie minus sześć. Na zachodzie i nad morzem słupki rtęci zawędrują zaś w okolice drugiej kreski powyżej zera.

Nadal będzie wiało. Na zachodzie kraju porywy wiatru sięgną 55 km/h, na wybrzeżu i obszarach podgórskich: 70 km/h, w Tatrach: 75 km/h, a w Sudetach: 110 km/h.