Z powodu śnieżycy ponad 100 osób jest uwięzionych od piątku w centrum handlowym Gran Plaza w mieście Majadahonda we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Ludzie śpią na kartonach - poinformował w niedzielę kanał informacyjny telewizji publicznej TVE.

Śnieżyca Filomena jest uznawana za najsilniejszy atak zimy w Hiszpanii od 50 lat. Dziś spodziewane są mrozy poniżej minus 10 stopni Celsjusza.

Najwięcej gmin odciętych od świata znajduje się na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu, Walencji, Kastylii-La Manchy, Aragonii, a także Katalonii.

Na ponad 20 tys. km dróg trwa od sobotniego wieczora odśnieżanie, a także akcja pomocy osobom, które utknęły w korkach. Dotychczas z zasypanych śniegiem aut ewakuowano ponad 1500 osób.

Od piątku w centrum handlowym Gran Plaza w mieście Majadahonda uwięzionych jest ponad 100 osób. To głównie pracownicy sklepów i restauracji, ale też klienci, w tym rodziny, dzieci i osoby starsze.

Nie mogą one opuścić centrum ze względu na nieprzejezdne drogi.

"Niektórzy dojechali samochodem do ronda w Majadahonda, ale stamtąd droga już jest nieprzejezdna, całkowicie zasypana śniegiem. Trzeba było wrócić do centrum handlowego" - powiedział telewizji publicznej Ivan Alcala, pracownik jednej z restauracji.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia śpiących na kartonach pracowników znanych sieci handlowych.

Według Alcali ludzie, którzy utknęli w centrum handlowym, pomagają sobie nawzajem przetrwać trudne chwile.

"Sklepy z odzieżą dały piżamy, bieliznę, kurtki i koce, sklepy z żywnością dały jedzenie, a wczoraj wszyscy jedliśmy w restauracji. To jedyny sposób na przetrwanie" - powiedział.

Po dwóch dniach do centrum handlowego wyjechała koparka, ale dotarła tylko do ronda.

"Nie posypali drogi solą, a teraz cała nawierzchnia jest oblodzona. Czekamy, aż władze gminy przyślą pług śnieżny, nie wiemy, kiedy to będzie. Nie możemy się stąd wydostać ani pieszo, ani samochodem" - poskarżył się.

 

Rząd Hiszpanii w niedzielę po południu wysłał konwoje z żywnością i lekarstwami na tereny odcięte od świata przez śnieżycę Filomenę. W transportach są m.in. szczepionki przeciw Covid-19.

W poniedziałek służby medyczne Hiszpanii potwierdziły pięć zgonów wskutek ataku zimy.