Przed nami dość chłodny i miejscami deszczowy weekend. Najwięcej przelotnych opadów deszczu możemy spodziewać się na wschodzie kraju. Nie zabraknie również burz, choć nie powinny być gwałtowne - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według synoptyków z IMGW nadchodzący weekend będzie - jak na końcówkę maja - dość chłodny. Prognozowane są również przejaśnienia, zwłaszcza w niedzielę na zachodzie kraju i nad morzem. Temperatura w weekend będzie bardzo podobna do tej, którą notowaliśmy w ostatnich dniach.

W piątek północy kraju prognozowane jest duże zachmurzenie. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 st. C do 16 st. C. 

Z kolei na północnym wschodzie synoptycy prognozują zachmurzenie umiarkowane i duże. Mogą wystąpić również przelotne opady deszczu, a miejscami burze. Lokalnie możliwe jest również wystąpienie niewielkiego gradu. Wysokość opadów w czasie burz wyniesie około 10 mm. Termometry pokażą od 12 st. C na krańcach północno-zachodnich do 16 st. C na wschodzie. W czasie burz możliwe są porywy wiatru do 60 km/h.

Na zachodzie kraju w piątek zachmurzenie będzie umiarkowane, a okresami wzrastające do dużego. Miejscami możliwe są przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 14 st. C do 16 st. Celsjusza. Natomiast w centrum i na południu kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 st. C do 17 st. C w woj. mazowieckim, łódzkim i lubelskim, a od 16 st. C do 18 st. C. na Dolnym Śląsku, woj. opolskim i śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

W szczytowych partiach Sudetów prognozowane są przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura wyniesie tam od 0 st. C do 2 st. C. Deszcz ze śniegiem oraz śnieg może spaść również w Tatrach, gdzie temperatura będzie wynosić do ok. 2 st. C.

Jaka pogoda będzie w sobotę?

W sobotę nadal będzie napływać do Polski chłodne powietrze polarne morskie.

Na północy kraju zachmurzenie będzie umiarkowane, miejscami duże i tam lokalnie wystąpią słabe i przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 st. C na wschodzie do 17 st. C na zachodzie regionu. Podobnie będzie na północnym wschodzie, gdzie w dzień zachmurzenie będzie duże. Synoptycy przewidują również przelotne opady deszczu. Termometry pokażą od 12 st. C do 14 st. C.

Na zachodzie prognozowane jest małe i umiarkowane zachmurzenie. Tylko na południu i południowym wschodzie regionu miejscami będzie więcej chmur i tam możliwe są słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 st. C do 18 st. C. Natomiast w centrum kraju zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. W tych rejonach wystąpią także przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 st. C do 16 st. C.

Na południu kraju i w rejonach podgórskich zachmurzenie również będzie duże. Synoptycy prognozują tam również duże opady deszczu, a miejscami także burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 st. C do 17 st. C. w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim oraz od 14 st. C do 16 st. C. w woj. małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Prognoza na niedzielę

Na północy kraju zachmurzenie w niedzielę będzie przeważnie małe. Temperatura maksymalna wyniesie od 14 st. C na północnym zachodzie do 18 st. C na południowym wschodzie. 

Na północnym wschodzie kraju prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 st. C do 17 st. C. Podobnie będzie w Wielkopolsce, woj. lubuskim i kujawsko-pomorskim, gdzie lokalnie możliwe są słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna sięgnie tam od 16 st. C do 18 st. C.

W centrum prognozowane są przelotne opady deszczu. Termometry pokażą od 15 st. C do 17 st. Celsjusza. Podobna pogoda będzie w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim. Temperatura maksymalna wyniesie tam od 15 st. C do 18 st. C.

Z kolei na południu kraju prognozowane jest duże zachmurzenie. Będzie padał także deszcz, a wysoko w Tatrach deszcz ze śniegiem. Temperatura minimalna wyniesie od 5 st. C do 7 st. C, w rejonach podgórskich od 3 st. C do 5 st. C.