Stany Zjednoczone przeżywają inwazję cykad Brood X. Miliardy owadów wychodzą na powierzchnię po 17 latach spędzonych pod ziemią. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania, które pokazują to wyjątkowe zjawisko. Zobaczcie!

Zaczyna się! Po 17 latach cykady wychodzą na powierzchnię. Owady są już w Waszyngtonie o czym przekonał się korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

Ostatni raz cykady pojawiły się w wielu regionach Stanów Zjednoczonych w 2003 roku i 2004 roku. To jedne z najdłużej żyjących owadów na świecie. Prawie całe życie spędzają pod ziemią, żywiąc się korzeniami drzew.

Kiedy larwy są gotowe do wyjścia na powierzchnię, budują błotne rurki w glebie, tzw. chatki cykady. Zwierzęta czołgają się przez nie, aby znaleźć miejsce do przeobrażenia się w dojrzałą, skrzydlatą postać.

Szacuje się, że na jeden akr (nieco ponad 4 tys. metrów kwadratowych), może przypaść nawet 1,5 miliona cykad. Według prognoz, na powierzchni, w sumie mogą pojawić się dziesiątki miliardów owadów.

Co ważne, cykady nie są szkodliwe dla ludzi. Mogą być za to dobrym źródłem pożywienia np. dla ptaków. Nie należy też mylić cykad z szarańczą, która m.in. niszczy uprawy.

Koncerty cykad

Cykady, jako dorosłe osobniki, żyją tylko od dwóch do czterech tygodni. Żywią się młodymi drzewami i winoroślami. Na powierzchnię wychodzą po to, aby kopulować. Samce cykad wabią wówczas samice głośnymi wibracjami. Naukowcy zmierzyli natężenie tego dźwięku. Okazuje się, że może być tak głośny, jak uruchomiony motocykl.

Dlaczego cykady pojawiają się na powierzchni tylko w konkretnych okresach? Jedna z hipotez mówi o tym, że pomaga im to unikać drapieżników.