„W poniedziałek Polska nadal będzie znajdowała się pod wpływem rozległego niżu obejmującego północno-zachodnią Europę, za którego sprawą do kraju napływa ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie” - powiedziała Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB. We wtorek spodziewajmy się dużego zachmurzenia i opadów deszczu.

Według prognozy pogody przygotowanej przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowy Instytutu Badawczy, w poniedziałek Polska będzie znajdowała się w zachodniej cyrkulacji powietrza, dzięki której przez kraj na wschód przesuwają się masy wilgotnego i ciepłego powietrza polarno-morskiego.

Poniedziałkowy poranek będzie pochmurny i z opadami deszczu, choć lokalnie mogą pojawić się przejaśnienia. Najwięcej deszczu spadnie na południowym wschodzie kraju. W wysokich partiach Tatr może spaść do 10 cm śniegu. Zapowiada się kolejny, ciepły dzień z temperaturą od 4 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 10 stopni na południu kraju. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w całym kraju porywisty, z kierunków zachodnich. Na Wybrzeżu, w Sudetach i rejonach podgórskich w porywach może osiągać prędkość do 75 km/h - powiedziała Grażyna Dąbrowska.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie pochmurna. Przejaśnienia możliwe są na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze słabe opady deszczu, a w wysokich partiach Tatr słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od 3 stopni na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich do 5-6 stopni na zachodzie i Wybrzeżu. Wiał będzie porywisty wiatr z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego, który na wschodzie kraju osiągać będzie 55-60 km/h, a na Wybrzeżu do 70 km/h.

Prognoza na wtorek

Wtorek będzie pochmurny. W części regionów spodziewajmy się opadów - na północy i południowym zachodzie spadnie ok. 10 mm deszczu (1 mm opadu to 1 litr wody na metr kwadratowy). W wysokich partiach Tatr może spaść do 7 cm śniegu. Będzie ciepło. Temperatura maksymalna wyniesie od 4 st. C do 9 st. C, ale miejscami na południu i południowym zachodzie około 10 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, na północy gdzieniegdzie dość silny, miejscami porywisty, południowo-zachodni i południowy. Na wybrzeżu porywy wiatru wyniosą do 60 km/h, w rejonach podgórskich do 70 km/h, w Sudetach do 80 km/h i w Karpatach do 130 km/h. W górach lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

Według prognoz IMGW-PIB, podobna pogoda utrzyma się do czwartku, jednak ochłodzenie prawdopodobnie będzie krótkotrwałe, a temperatury w ciągu dnia będą oscylowały w okolicach zera - jednego stopnia na plusie.