Niemcy i Francja walczą ze skutkami powodzi. Oba kraje zgłosiły się o pomoc do Unii Europejskiej. Skalę kataklizmu można zobaczyć na zdjęciach i filmach.

W Niemczech szczególnie dotknięte powodziami są regiony Saksonia-Anhalt, Turyngia i Dolna Saksonia. W wielu miejscach woda przedostaje się przez wały przeciwpowodziowe. Sytuacja jest szczególnie trudna w Oldenburgu, gdzie wysoki poziom rzeki Hunte zagraża części miasta.

We wtorek w nocy w Turyngii rzeka Leina rozlała się po mieście o tej samej nazwie. W Altenglan w Nadrenii-Palatynacie z kolei bliski przepełnienia jest zbiornik retencyjny. Ewakuowano mieszkańców pobliskiej ulicy. Wiele szkół odwołało zajęcia.

100 milimetrów deszczu w 6 dni

W ośmiu departamentach północnej i zachodniej Francji obowiązuje stan alarmu powodziowego. Deszcz i silny wiatr pojawiły się w tym regionie sześć tygodni po powodzi spowodowanej przez orkan Ciaran. 

Lokalni urzędnicy ustalili, że w departamencie Pas-de-Calais, gdzie orkan spowodował zniszczenia w listopadzie, w ciągu ostatnich sześciu dni spadło prawie 100 milimetrów deszczu. Wielu mieszkańców zostało ewakuowanych z powodu niebezpiecznie wysokiego poziomu wód.

W siedmiu kolejnych departamentach we Francji obowiązuje alert pomarańczowy.

Agencja AFP informuje, że promy przepływające przez kanał La Manche nie kursują z powodu powodzi wzdłuż wybrzeża Atlantyku.

Siedem unijnych krajów pospieszyło z pomocą

Francja i Niemcy zwróciły się o pomoc do Unii Europejskiej za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, który zakłada wsparcie w sytuacjach nadzwyczajnych.

W Niemczech działania ratownicze rozpoczęło 39 ratowników z Francji przy użyciu 16 pojazdów. Do Francji dziś mają wyruszyć ratownicy ze sprzętem z Holandii, Czech i Słowacji. Austria, Węgry, Szwecja i Słowenia również zaoferowały pomoc w razie dalszych potrzeb.

Na początku nowego roku solidarność UE nie słabnie. Po raz kolejny szybka i zdecydowana pomoc w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności dla dotkniętych powodzią regionów Niemiec i Francji stanowi świadectwo siły jedności. Dziękuję Austrii, Czechom, Francji, Węgrom, Holandii, Słowenii, Słowacji i Szwecji za szybkie okazanie wsparcia - powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarcic.