Niż Brygida przyniósł Polsce prawdziwie zimową aurę. Intensywne opady ucieszyły wiele osób, ale również skutecznie utrudniły życie – szczególnie kierowcom. W części kraju spadło nawet kilkadziesiąt centymetrów białego puchu, a drogowcy nie nadążają z uprzątaniem ulic. Poniedziałkowy poranek na drogach może być naprawdę trudny. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Zbieramy dla Was najważniejsze informacje. Ponad 600 razy interweniowała w niedzielę Państwowa Straż Pożarna w związku z opadami śniegu - poinformował rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

13:01

Utrudnienia na drodze krajowej numer 30 w miejscowości Biedrzychowice - to trasa Jelenia-Góra - Zgorzelec na Dolnym Śląsku.

Z powodu opadów śniegu ciężarówki mają problem z wjazdem na wzniesienie.

Jak informuje policja - droga nie jest jednak całkowicie zablokowana. Auta osobowe mogą nią powoli przejeżdżać.

12:48

12:40

Co dla jednych jest kłopotem, dla innych może być źródłem radości. Po opadach śniegu w Krakowie można wybrać się na sanki. Zarząd Zieleni Miejskiej publikuje mapę górek saneczkowych w mieście.

12:18

Główne wrocławskie ulice w poniedziałek rano są czarne, przejezdne. Akcja służb drogowych związana z odśnieżaniem rozpoczęła się o godz. 2 w nocy. Na ulicach pracuje naprzemiennie 90 pługosyparek. MPK kursuje normalnie.

W stolicy Dolnego Śląska pierwszy śnieg spadł w niedzielę wieczorem. Jak poinformowała spółka Ekosystem, która wraz z wykonawcami, zajmuje się zimowym utrzymaniem tras, patrole wyjechały na wrocławskie ulice ok. godz. 22, a akcja służb drogowych związana z odśnieżaniem rozpoczęła od godz. 2 w nocy.

12:06

Po weekendowych opadach śniegu w Karkonoszach wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne; szlaki w większości nie przetarte i oblodzone; w zaspach zalega do 60 cm świeżego śniegu.

Jak wynika z poniedziałkowego komunikatu Karkonoskiej Grupy GOPR, temperatura w Karkonoszach spadła do minus 12 stopni Celsjusza. Wiejący z północy umiarkowany wiatr obniża temperaturę odczuwalną.

11:53

W konsekwencji intensywnych opadów śniegu na Podkarpaciu w niedzielę sześć tysięcy odbiorców pozbawionych było dostaw energii elektrycznej.

"Natomiast aktualnie bez prądu pozostaje niespełna 900 odbiorców. Wszystkie awarie powinny zostać usunięte do godzin południowych" - powiedział Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja.

11:47

Na Podkarpaciu ponad 160 razy strażacy wyjeżdżali w ciągu ostatniej doby do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu - poinformował rzecznik podkarpackiej straży pożarnej brygadier Marcin Betleja.

Działania - zaznaczył - "polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów i drzew, które runęły na jezdnie i chodniki pod naporem śniegu".

"Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach mieleckim, rzeszowskim i tarnobrzeskim. Na szczęście nikt nie został ranny" - dodał.

11:23

W Zakopanem spadło 28 cm śniegu. Jezdnie są tu białe, a część chodników nieodśnieżona co powoduje, że piesi są zmuszeni do chodzenia po drogach.

Według prognoz we wtorek nad Tatrami ma zaświecić słońce, ale od środy wrócą opady śniegu.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, panują wyjątkowo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest mocno zróżnicowana. Świeży śnieg zalega na wszystkich szlakach. Miejscami występują pod nim oblodzenia i jest ślisko.

11:12

W Tatrach nieustannie pada śnieg. Na szczycie Kasprowego Wierchu leży już 70 cm białego puchu - informuje IMGW. Temperatura na szczycie spadła w poniedziałek rano do minus 14 st. C, a porywy silnego wiatru osiągającego w porywach do 22 km/h potęgują uczucie zimna.

W Dolinie Pięciu Stawów Polskich pokrywa śniegu osiąga niemal 60 cm, a na Hali Gąsienicowej leży 45 cm śniegu.

11:05

Trudne warunki turystyczne utrzymują się w Beskidach - minionej doby w górach spadło nawet do 20 cm śniegu, szlaki mogą być nieprzetarte. W rejonie Babiej Góry od weekendu obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

"W ostatnich dniach spadło dość dużo śniegu, szlaki mogą być nieprzetarte, widoczność jest bardzo ograniczona, cały czas sypie śnieg" - powiedział PAP dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR. W poniedziałek rano przy wszystkich stacjach GOPR był kilkustopniowy mróz.

10:52

Blisko 240 razy interweniowali podczas minionego weekendu strażacy w Małopolsce przy usuwaniu powalonych pod naporem śniegu drzew i konarów. Drzewa przewracały się na drogi i chodniki. W Suchej Beskidzkiej drzewo zmiażdżyło samochód. Nikt nie został rany - poinformował PAP rzecznik małopolskiej straży asp. Hubert Ciepły.

Interwencji związanych z powalonymi drzewami w Małopolsce cały czas przybywa. Najwięcej takich zdarzeń odnotowano w Krakowie - ponad 80 interwencji oraz w Wieliczce i Tarnowie.

10:33

Na Podkarpaciu w poniedziałek rano przejezdne były wszystkie drogi wojewódzkie i krajowe. Skutki zimy usuwa 65 pługopiaskarek. W bieszczadzkich dolinach leży od 8 do 25 cm śniegu.

W regionie lokalnie notowane są drobne opady śniegu. Nawierzchnie dróg są czarne i mokre lub z zajeżdżonym śniegiem i błotem poślizgowym. Miejscami drogi mogą być śliskie.

Natomiast w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od soboty spadło od 8 do 25 cm świeżego śniegu.

10:08

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla mieszkańców części województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Przed pogorszeniem się warunków atmosferycznych ostrzega też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

09:59

Blisko 160 razy wyjeżdżali ostatniej doby podkarpaccy strażacy do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków intensywnych opadów śniegu. Interwencje dotyczyły głównie połamanych konarów, gałęzi oraz drzew leżących na jezdniach i chodnikach. W powiecie jarosławskim strażacy pomagali zabezpieczyć fragment dachu domu jednorodzinnego, który zawalił się, najprawdopodobniej pod naporem śniegu.

09:52

Ponad 2 tys. odbiorców pozostaje jeszcze w poniedziałek rano bez prądu w województwie lubelskim. Sytuacja dotyczy głównie okolic Chełma i Zamościa - poinformował PAP rzecznik PGE Dystrybucja Karol Łukasik. Zapewnił, że energia elektryczna zostanie przywrócona w ciągu najbliższych godzin.

09:44

W poniedziałek rano wszystkie drogi w regionie są przejezdne, ale z powodu opadów śniegu w niektórych miejscach nawierzchnia jest biała albo błotnista. Kierowcy, którzy nie przystosowali aut na zimę, zjeżdżają na pobocze - poinformował PAP dyżurny Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

"Z uwagi na ciągły opad śniegu nawierzchnia na drogach wojewódzkich może być w niektórych miejscach tymczasowo biała. Kierowcy, którzy mają niedostosowane pojazdy bądź nieumiejętnie je prowadzą, czasem nie są w stanie przejechać drogą, zjeżdżają na pobocze i czekają. Nie ma z tego powodu utrudnień w ruchu - wszystkie drogi wojewódzkie w Małopolsce są przejezdne" - przekazał PAP dyżurny ZDW w Krakowie.

09:33

5000 ton soli i 51 ton chlorku wapnia zostało dotychczas wykorzystane na krakowskich ulicach i chodnikach. W tej chwili pracuje 239 jednostek, w tym 56 dużych solarek. 

09:26

09:23

Wszystkie drogi krajowe w Podlaskiem są przejezdne, lokalnie - ze względu na opady śniegu i ujemną temperaturę - może być ślisko - wynika z informacji służb drogowych. Policja nie zanotowała poważniejszych wypadków, od niedzieli było blisko 40 kolizji.

Na drogach krajowych pracuje 91 solarek i piaskarek, wszystkie są przejezdne - poinformował rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski.

09:11

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, silnym wiatrem i zawiejami oraz zamieciami śnieżnymi. Synoptycy wskazują, że w rejonie Trójmiasta i powiatu puckiego wiatr będzie wiał z prędkością do 55 km/h, w porywach do 85 km/h.

09:09

W poniedziałkowy poranek bez prądu pozostaje 1,5 tys. odbiorców w województwie świętokrzyskim. Najwięcej awarii spowodowanych opadami śniegu występuję w regionie Skarżyska-Kamiennej.

09:07

Zima zaskoczyła drogowców w powiecie łowickim.

09:00

Droga Dobczyce - Gdow - Wieliczka stoi prawie wszystko warunki trqgiczne jedziemy 5km/h lub stoimy - informują słuchacze RMF FM.

08:53

Po nocnych opadach śniegu na dolnośląskich drogach występują trudne warunki. Błoto pośniegowe jest m.in. na głównych trasach w Kotlinie Kłodzkie oraz w okolicach Lubania.

W poniedziałek rano nieprzejezdna jest autostrada A4 pomiędzy węzłami Jadwisin i Chojnów w kierunku Wrocławia. Auto ciężarowe wpadło tam do rowu; ruch wstrzymano na czas wyciągania tira.

W niedzielę IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach śniegu na południu Dolnego Śląska. Prognozowane były opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm.

08:34

Trudne warunki panują na drogach woj. śląskiego. Po intensywnych opadach śniegu rano większość dróg w regionie była biała lub na jezdniach zalegało błoto pośniegowe. Samochody jeżdżą bardzo wolno, w wielu miejscach tworzą się korki.

"Na głównych ciągach komunikacyjnych na obszarze województwa występują znaczne utrudnienia w ruchu wynikające z warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu pojazdów" - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).

Problemy wystąpiły m.in. na drodze S1 w Dąbrowie Górniczej, gdzie po godz. 5 rano na remontowanym odcinku drogi w kierunku Bielska-Białej dwie ciężarówki, które nie mogły pokonać podjazdu zjechały na pobocze blokując częściowo pas służący do przejazdu. Policja kieruje ruchem, który odbywa się wahadłowo - podaje WCZK.

08:23

Śnieg pada obecnie w okolicach Łukowa, Bełżyc, Ostrowa Lubelskiego, Lubartowa, Parczewa, Annopola, Puław, Biłgoraja, Lublina.

W ciągu doby, od godz. 8 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek, lubelscy strażacy interweniowali około 160 razy w związku z intensywnymi opadami śniegu, najwięcej w powiecie chełmskim. Wyjazdy dotyczyły głównie połamanych drzew, gałęzi, które blokowały drogi.

08:23

08:21

Wszystkie drogi wojewódzkie na Lubelszczyźnie są przejezdne, ale zalega na nich błoto pośniegowe lub cienka warstwa śniegu. Obecnie pracuje 70 sztuk sprzętu do zimowego utrzymania dróg. W ciągu doby, lubelscy strażacy interweniowali około 160 razy w związku z intensywnymi opadami śniegu.

Jak przekazał dyżurny lubelskiego oddziału GDDKiA, wszystkie drogi ekspresowe i krajowe w regionie są przejezdne, a nawierzchnia ich jest czarna i mokra. "W nocy pracowało 28 pługów i 75 pługosolarek" - dodał dyżurny.

08:17

Po opadach śniegu na części dróg w woj. lubuskim pogorszyły się warunku jazdy, szczególnie w centralnej i południowej części regionu, gdzie na jezdniach może zalegać błoto pośniegowe. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Z porannego komunikatu zielonogórskiego oddziału GDDKiA wynika, że błoto pośniegowe zalega na odcinku S3 w rejonie Nowej Soli, na dk 12 w pobliżu Żar czy Żagania oraz na dk 18. Kierowcy napotkają je również na dk 27 między Świdnicą a Zieloną Górą i drodze nr 32 rejonie Zielonej Góry i Sulechowa.

08:12

Złe warunki na DK28. Ślisko i słaba widoczność.

08:09

Drogowcy pracują również na drogach krajowych. Dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA Przemysław Plata poinformował, że drogowcy odśnieżają drogi w rejonie Słupska oraz Człuchowa - drogi krajowe nr 22 i 25.

"Na drogach krajowych pracują 34 pługosolarki i 4 pługi" - zaznaczył dyżurny.

08:01

Błoto pośniegowe utrudniające jazdę zalega w powiatach lęborskim i słupskim. W tym rejonie pracuje 8 pługów i 8 pojazdów przeciw gołoledzi.

Lokalna śliskość występuje w powiatach wejherowskim oraz puckim.

07:57

Ślisko na niektórych pomorskich drogach. Zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe usuwane jest z dróg powiatów bytowskiego, lęborskiego i słupskiego. Lokalna śliskość występuje m.in. w rejonie Pucka i Kwidzyna.

Na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich na Pomorzu pracuje 57 pojazdów, które odśnieżają i zabezpieczają drogi przed gołoledzią. Dyżurny Zarządu Dróg Wojewódzkich Dorota Bejczak przekazała, że zajeżdżony śnieg występuje w powiatach bytowskim, sztumskim, kwidzyńskim i malborskim.

07:44

Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna w niedzielę w związku z opadami śniegu strażacy interweniowali 619 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: małopolskiego - 193, lubelskiego - 154 oraz podkarpackiego - 150.

Większość interwencji prowadzono do godz. 21. Do tej pory w całym kraju strażacy odnotowali 545 interwencji. Jak informowali strażacy, działania polegały głównie na usunięciu przewróconych drzew lub gałęzi z ulic, chodników oraz budynków.

07:35

Obecnie opady śniegu występują w całym województwie warmińsko-mazurskim, z mniejszym lub większym natężeniem, z wyjątkiem Ostródy. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu w zachodniej i centralnej części województwa do wtorku. Padać będzie na zachodzie czyli w okolicach Elbląga i Ostródy oraz częściowo w centralnej części czyli Olsztyna i Szczytna.

W powiecie elbląskim prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80km/h, z północy.

07:24

Jak poinformował PAP dyżurny utrzymania dróg w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, błoto pośniegowe występuje na drogach krajowych w centralnej i wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego m.in. na dk 16 między Olsztynem a Ełkien, na dk 53 między Olsztynem a Pasymiem oraz dk 63 między Giżyckiem a Orzyszem.

07:16

Zima to na szczęście nie tylko utrudnienia na drogach, ale też bajkowa sceneria.

07:12

Na płatnej autostradzie A4 na odcinku Katowice-Kraków jest biało, ślisko, nie widać pasów. Jest bardzo niebezpiecznie - szczególnie na lewym pasie. 

07:05

Według synoptyków IMGW-PIB, sytuacja pogodowa w najbliższych dniach będzie bardzo dynamiczna i trudno w tej chwili przedstawić prognozy o dużym stopniu prawdopodobieństwa.

06:57

Jakub Gawron, synoptyk IMGW-PIB, powiedział, że w poniedziałek w całym kraju może spaść śnieg. Największe opady są spodziewane na północy, wschodzie oraz w rejonach podgórskich kraju.

W ciągu dnia zachmurzenie będzie duże, przy czym na zachodzie możliwe są większe przejaśnienia. W całym kraju prognozowane są miejscowe opady śniegu. Najintensywniejsze opady wystąpią na Pomorzu, Warmii i Mazurach, obszarach podgórskich Sudetów i Beskidów. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w tych obszarach to do 10 centymetrów. Na pozostałym obszarze może spaść do około 5 cm. Temperatura maksymalna od minus 5 na północnym wschodzie do zera na zachodzie i 4 stopni na plusie nad samym morzem. Na Podhalu prognozowane jest minus 7 stopni - powiedział Jakub Gawron z IMGW-PIB.

06:42

Duże utrudnienia w Śląskiem. Na krajowej 86 na wysokości Dąbrowy Górniczej dwa tiry częściowo blokują przejazd w kierunku Sosnowca.

Spory korek też na sąsiedniej krajowej 1 - od Wojkowic Kościelnych po Pogorię - stoją pasy w kierunku Katowic. Korek ma prawie 6 km!

06:34

Słuchacze RMF FM ostrzegają przed trudnymi warunkami na drogach w południowej Polsce. Na autostradzie A4 zalega błoto pośniegowe, podobnie wygląda sytuacja na krajowej 94, na odcinku Katowice-Kraków.

06:26

W części Pomorza i województwa warmińsko-mazurskiego obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia przed opadami śniegu.

Przez noc w północno-wschodniej Polsce spadło kilkanaście centymetrów śniegu. W województwie warmińsko-mazurskim pracuje około 100 pługów i solarek. Na większości dróg pojawiło się błoto pośniegowe. Szczególnie niebezpiecznie jest na lokalnych drogach, gdzie zalega dużo śniegu. Opady w północnej Polsce mogą utrzymać się do jutrzejszego poranka.

06:12

Śnieg nie przestanie padać, możemy się go spodziewać w większości regionów.  Naprawdę poważnych opadów możemy spodziewać się w okolicach Olsztyna, Elbląga. Gdańska i Słupska - tam przez cały dzień i całą kolejną noc obowiązywać będą ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia. Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne, oraz nawet 20 centymetrów śniegu.

O poranku główna strefa opadów, jak informują synoptycy, znajduje się nad Mazowszem, choć na razie nie są one bardzo intensywne.

06:07

IMGW wydało nowe ostrzeżenia.

06:06

Temperatura maksymalna od -7 st. C w kotlinach karpackich i -3 st. C na wschodzie do 0 st. C, 1 st. C na zachodzie i około 4 st. C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na północnym wschodzie w porywach do 70 km/h, północny i zachodni. Miejscami wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne. Nad morzem wiatr będzie silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 80 km/h.

06:03

Jak informuje IMGW, Polska pozostaje pod wpływem niżu, którego ośrodek znajduje się nad Łotwą. Z północy napływa chłodne i wilgotne powietrze pochodzenia arktycznego.

W poniedziałek w kraju zachmurzenie całkowite i duże, miejscami większe przejaśnienia. Miejscami opady śniegu, na północy oraz południowym zachodzie również o natężeniu umiarkowanym. Tylko nad morzem deszcz ze śniegiem. Na południu i wschodzie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm, na północy do 15 cm. W trakcie opadów śniegu okresami widzialność ograniczona będzie do 500 metrów.