Słynny wrocławski wysokościowiec Sky Tower dostanie koronę. W piątek ruszyła operacja jej nakładania. Na razie na wieżę przetransportowano wszystkie elementy korony, a w najbliższych dniach będą one montowane. Korona ma m.in. chronić przed wiatrem osoby przebywające na tarasie widokowym na szczycie liczącego ponad dwieście metrów budynku.

Elementy korony przetransportowano na wieżę budynku za pomocą helikoptera. Na szczęście w operacji nie przeszkodziła pogoda.

Sky Tower to jeden z najwyższych wieżowców w Polsce. Powstał w centrum Wrocławia. W gigantycznym budynku znajdą się nie tylko mieszkania, ale też sklepy, restauracje, kawiarnie, centrum sportowe i pomieszczenia biurowe.

Problemy z budową wieżowca

Budowa wieżowca nie przebiegała bez kłopotów. W 2009 roku pojawił się problem wysokiego odszkodowania za opóźnienia w budowie. Firma, stawiająca budynek, domagała się aż 18 mln zł od projektanta. Wniosek trafił do wrocławskiego sądu. Swój pozew złożył również projektant. Spór dotyczył wysokości konstrukcji.

W 2008 roku wrocławskiemu budynkowi dał się we znaki kryzys. Zainteresowanych mieszkaniami i pomieszczeniami biurowymi było jak na lekarstwo. Inwestor nie wykluczał, że wieżowiec będzie niższy. Ostatecznie Sky Tower mierzy 212 metrów.

Od momentu powstania wieżowiec jest jednym najwyższych budynków w Polsce. Ustępuje jedynie Pałacowi Kultury i Nauki w Warszawie, który mierzy co prawda 230 metrów, ale razem z masztami znajdującymi się szczycie budynku. Uwzględniając więc same kondygnacje budynku, to Sky Tower jest na czele rankingu.

Zdjęcie śmigłowca pracującego nad Sky Tower zostało nam przesłane przez nasz fan page na Facebooku. Zobacz i dołącz.