Podczas gdy Stany Zjednoczone i Kanada przeżywają największe mrozy od lat, w północnej Europie pogoda niemal wiosenna. Kwitną kwiaty i drzewa, pory roku pomyliły się również zwierzętom.

Z powodu siarczystego mrozu w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 20 osób. Ujemną temperaturę odnotowano we wszystkich 50 stanach USA, w tym w Kalifornii i na Florydzie, a nawet na znanych z tropikalnego klimatu Hawajach. Na szczycie nieczynnego wulkanu Mauna Kea termometry pokazywały minus 7 stopni Celsjusza. Rekord zimna padł m.in. w Alabamie, Georgii, Tennessee, Arkansas, Michigan, Maryland, Ohio, Pensylwanii i Nowym Jorku. W Atlancie i Georgii temperatura była niższa o 25 stopni od średniej dla tej pory roku. We wtorek w Minnesocie termometry wskazywały 37 stopni poniżej zera - rekordową temperaturę dla całych Stanów Zjednoczonych. W środę rano w Nowym Jorku odnotowano 12 stopni poniżej zera, w stolicy kraju Waszyngtonie - minus 8 stopni Celsjusza, a w Chicago - minus 18. Zmęczonych ekstremalną pogodą Amerykanów meteorolodzy uspokajają, że wkrótce na większości obszaru Stanów Zjednoczonych temperatury znów będą dodatnie.

Szaleją zwierzęta, kwitną kwiaty

Z kolei na północy Europy grudzień był jednym z najcieplejszych miesięcy od lat. W Oslo świętowano najcieplejsze Boże Narodzenie od 1937 r., od kiedy zaczęto rejestrować pierwsze pomiary temperatury. W Helsinkach i w południowej części Finlandii w ostatnich dwóch tygodniach grudnia odnotowano temperaturę najwyższą od 30 lat. W Danii 24 grudnia termometry wskazywały do 11,6 stopni Celsjusza.

W skandynawskich stolicach nie tylko brakuje śniegu, ale nawet szadzi, co jest zjawiskiem niespotykanym jak na tę porę roku. Biały puch tylko jedynie na chwilę pojawił się w Oslo i Sztokholmie na początku grudnia. "Na północy zima już przyszła, ale na południu jest wciąż jesień według ocen synoptyków" - informuje szwedzki instytut meteorologiczny SMHI. Na zachodzie Norwegii lokalne media opublikowały zrobione przez czytelników zdjęcia rozwijających się pąków krokusów, stokrotek i mniszków pospolitych, czy kwitnące wiciokrzewy pomorskie.

(ug)