​"Byłem świadkiem, jak ochrona wypraszała z poczekalni starszą panią, która czekała na pociąg. Na nic zdały się tłumaczenia, że jest podróżną i nie ma gdzie się podziać" - skarżył się naszej dziennikarce jeden z pasażerów z zachodniopomorskiego Gryfina. Na Gorącą Linię RMF FM zaalarmowaliście nas, że tamtejszy dworzec zamykany jest na dwie godziny przed odjazdem ostatniego pociągu, przez co ludzie marzną na peronie. Po interwencji naszej dziennikarki władze PKP zdecydowały, że budynek będzie otwarty dłużej.

"Marzniemy jak idioci" - skarżyli się nam mieszkańcy zachodniopomorskiego Gryfina. Mają pięknie wyremontowany dworzec, ale na pociąg muszą czekać na mrozie, bo ochrona zamyka drzwi o godzinie 21, a ostatni skład odjeżdża dwie godziny później. Jeżdżę czasem wieczornym pociągiem do mieszkania w Szczecinie. Muszę czekać na dworze. Dworzec powinien być otwarty dłużej, ze względu na podróżnych - mówiła naszej reporterce jedna z pasażerek. W piątki i weekendy podmiejskim pociągiem podróżuje dużo młodzieży. To bardzo zły pomysł z tym wczesnym zamykaniem dworca. Na peronie jest zimno, bardzo zimno - usłyszeliśmy w Gryfinie.

Po tym jak sprawą zajęła się dziennikarka RMF FM Aneta Łuczkowska PKP zdecydowało, że poczekalnia na dworcu będzie otwarta do odjazdu ostatniego pociągu. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Dworzec będzie otwarty dłużej. Jeśli pociąg się spóźni, zobowiązaliśmy ochronę, żeby czekała z zamknięciem dworca aż pociąg odjedzie - mówi Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP.

Deklaruje również, że zmiana godzin otwarcia dworca wprowadzona zostanie na stałe, a nie tylko na czas zimy. Cieszę się. Po to to jest, żeby ludzie mogli skorzystać - mówi nasz słuchacz, który o sprawie poinformował nas na Gorącą Linię RMF FM.

Jak tłumaczy Bałtowicz, wcześniejsza decyzja o zamykaniu dworca o 21 wynikała - według PKP - z małego zainteresowana podróżnych. Prowadziliśmy analizy ruchu pasażerskiego. Na dworcu w Gryfinie największy ruch występuje do 20:30. W przypadku ostatniego pociągu, pasażerów jest mało, na tej podstawie podjęliśmy decyzję o zamykaniu dworca o 21 - wyjaśnia Bułtowicz.

(bs)