Twoje Pieniądze w Faktach RMF FM to dziś pieniądze zarobione za granicą. W naszym poniedziałkowym cyklu przyjrzymy się płacom i poziomowi cen za granicą. Nasi korespondenci wskażą, jakie branże w ich krajach wciąż potrzebują pracowników z Polski. Doradzimy, jak znaleźć dobrą pracę i nie dać się oszukać oraz jak zapłacić podatki od pieniędzy zarobionych na zachodzie.

Mimo że przez ostatnią dekadę realne płace w Polsce wzrosły o prawie jedną trzecią, wciąż zarabiamy nominalnie trzy-cztery razy mniej niż na zachodzie Europy i dwa razy mniej, biorąc pod uwagę różnice w poziomie cen. Polacy zarabiają mniej z wielu powodów. Jest szansa, że za kilkanaście lat... czytaj więcej

Polskie zarobki na razie są marne i wiele wskazuje na to, że na razie jesteśmy na nie skazani.

Według oficjalnych statystyk za granicą pracuje ponad 2 miliony polskich obywateli. Ponad 90 proc. przebywa w krajach europejskich. W ubiegłym i poprzednich latach, co roku ta liczba zwiększała się o około 100 tysięcy rocznie, zbliżając się do rekordu z końca poprzedniej dekady, kiedy to za granicą przebywało 2,3 miliona Polaków. Po wybuchu kryzysu więcej naszych rodaków wracało, a mniej wyjeżdżało, ostatecznie migracja zarobkowa ponownie przybiera na sile. Dwie trzecie wyjeżdżających Polaków przebywa za granicą nie dłużej niż rok. Coraz więcej osób decyduje się jednak na stałą emigrację.

Średnia miesięczna płaca netto w złotych (GUS, dane krajowe) i średni miesięczny dochód po odliczeniu podatków pracującej pary z dwójką dzieci (Eurostat).

Austria9.40020.500
Belgia8.60020.000
Francja8.80019.500
Holandia9.00023.200
Irlandia9.20019.900
Niemcy8.60020.500
Szwajcaria16.80044.100
Włochy7.80014.600
Wielka Brytania9.80023.700
Polska2.7005.200
   

Decydującym o wyjeździe czynnikiem jest dysproporcja płac oraz brak zajęcia w Polsce. Płace nominalne w mniej zamożnych częściach zachodniej Europy są prawie 3 razy wyższe niż w Polsce, w zasobniejszych regionach ponad 4, zaś w bogatej Norwegii i Szwajcarii, które mają wyjątkowo silne waluty, przeliczone na złote średnie pensje okazują się odpowiadać półrocznemu przeciętnemu wynagrodzeniu w Polsce. Po uwzględnieniu różnic w poziomie cen, nadal okazuje się, że zachodnie pensje dają mniej więcej dwa razy większą siłę nabywczą niż polskie. [ZOBACZ WIĘCEJ TUTAJ]

Polacy przeważnie wykonują podstawowe i gorzej opłacane prace. Znajdujemy zatrudnienie w rolnictwie, gastronomii, pracach porządkowych, opiece. Cenieni są też polscy budowlańcy. Oczywiście emigrują też osoby lepiej wykształcone, którym udaje się zdobyć dobrze opłacane posady we własnych zawodach. [W TYCH BRANŻACH MOŻNA ZNALEŹĆ PRACĘ ZA GRANICĄ]

W naszym cyklu doradzimy dziś, jak szukać pracy za granicą. [Dokładnie opisujemy to TUTAJ] Na naszych stronach znajdziecie poradnik dotyczący płacenia podatków od dochodów osiągniętych za granicą.

Prosimy też o udział w naszej sondzie. Pytamy w niej o to, jakie zarobki w kraju byłyby wystarczające do porzucenia myśli o emigracji.