Radcy prawni, notariusze, sędziowie, komornicy, policjanci drogówki i ekipa RMF MAXXX - wszyscy zagrają już w najbliższą niedzielę w charytatywnym meczu w ramach akcji "Prawnicy Chorym Dzieciom". Jej celem jest zakup aparatu USG dla pacjentów Oddziału i Poradni Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Na zakup aparatu potrzeba ok. 130 tys. zł.


Turniej piłki nożnej promuje tegoroczną zbiórkę. Rozgrywki odbędą się w niedzielę 12 lutego w ośrodku treningowym FAME Sport w Krakowie przy ul. Dekerta 21 (teren KS Podgórze). Potrwają od godz. 10.00 do godz. 16.00. Szczegółowe informacje o akcji znajdziecie na stronie internetowej www.prawnicydzieciom.pl.


Wady wrodzone układu moczo-płciowego są jednymi z najczęściej występujących i są stwierdzane u ok. 1 proc. noworodków. Niektóre z nich wymagają interwencji chirurgicznej, a kluczem do sukcesu każdej operacji jest właściwie postawiona diagnoza. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje się do oceny ciężkości wad wrodzonych nerek, moczowodów, pęcherza oraz narządów płciowych, które to przez długi czas mogą nie dawać objawów klinicznych, po cichu prowadząc do uszkodzenia narządu. 

Ultrasonografię wykorzystuje się również do diagnostyki schorzeń nabytych, np. kamicy układu moczowego, czy też infekcji układu moczowego i zaburzeń oddawania moczu. Ponadto pod kontrolą USG wykonuję się zabiegi w obrębie układu moczowego w trybie pilnym - odbarczenie nerki i pęcherza moczowego w przypadku zastoju moczu. Ultrasonografia dla urologa dziecięcego stała się narzędziem codziennej pracy w monitorowaniu przebiegu choroby oraz ocenie wyników leczenia.

W niedzielę wyjątkowy mecz - prawnicy zagrają dla chorych dzieci

To już dziewiąty finał akcji, w ramach której przedstawiciele wszystkich zawodów prawniczych przekazują darowizny finansowe na zakup sprzętu medycznego dla największej i najbardziej rozpoznawanej w regionie Polski południowo-wschodniej placówki leczniczej dla dzieci i młodzieży.

Dzięki wsparciu ponad 400 darczyńców, którzy uczestniczyli  w ostatnich ośmiu edycjach tego projektu do szpitala trafiło wyposażenie medyczne o wartości prawie 500 tysięcy złotych. Z ubiegłorocznej zbiórki dofinansowany został zakup wyposażenia medycznego i przygotowania technicznego pomieszczeń w Ośrodku Transplantacji (180 tys. zł). Pozostała kwota (50 tys. zł) została natomiast przeznaczona na zakup zewnętrznych stabilizatorów używanych przez zespół naszych chirurgów ortopedów w czasie operacji wydłużania kończyn oraz stabilizacji złamań. Zestaw ten będzie służyć naszym pacjentom przez kolejne 6 lat. 

Obecna zbiórka trwa do 31 marca 2017 r. Darowizny można przekazywać konto: Fundacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - O ZDROWIE DZIECKA, ul. Wielicka 265, 30-664 Kraków, numer rachunku: 05 1240 4533 1111 0000 5425 8556 (z dopiskiem "Prawnicy Dzieciom 2017").

(mpw)