Czeskie służby otrzymały specjalną instrukcję, która zaleca szczególnie dokładne kontrolowanie artykułów spożywczych pochodzących z Polski. Minister gospodarki Janusz Piechociński mówi o „podjęciu działań”, a czeski dziennikarz przyznaje w rozmowie z RMF FM: Jest taki mit, że polska żywność jest gorszej jakości.

Jest mit, że polska żywność nie jest takiej jakości jak np. żywność z Niemiec, Słowacji czy Węgier. Nie wiem, dlaczego tak jest - mówi w rozmowie z naszą dziennikarką Wit Pochanka, korespondent czeskiego radia publicznego w Warszawie. Pochanka uważa jednak, że nie jest to efekt negatywnej kampanii czeskiego rządu.

Polskie artykuły spożywcze od przeszło dwóch lat spotykają się w Czechach z dyskryminacją i fałszywymi oskarżeniami. Do tej pory otwartą walkę z polskimi rolnikami prowadzili przede wszystkim czescy producenci żywności oraz jednoczące ich organizacje.

Jednak czeski minister rolnictwa Marian Jureczka zaprzecza, jakoby polskie produkty były dyskryminowane przez Czechów.

Teraz pojawiła się informacja o szczegółowych kontrolach polskiej żywności - w tej sprawie specjalną instrukcję wydał dyrektor Departamentu Kontroli Laboratoryjnej i Certyfikatów Państwowej Inspekcji Rolnej w Czechach. Instrukcja została wydana w związku z zakazem importu do Rosji żywności z Unii Europejskiej. Już na wstępie wytłuszczonym drukiem podana jest informacja, że kontrola dotyczy przede wszystkim produktów spożywczych pochodzących z Polski. Dalej wymienione są konkretne towary, na które kontrolerzy mają zwrócić szczególną uwagę. Są to między innymi owoce i warzywa (w szczególności jabłka), mięso i wyroby mięsne, mleko i nabiał, ryby oraz ich przetwory.

Podjęliśmy stosowne działania - zapewnił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Od dawna iskrzyło z Czechami. To jest spowodowane m.in. względami politycznymi. Jeden z ważnych polityków postanowił, że wyprze świetnej jakości polską żywność z czeskiego rynku. Podjęliśmy w tej sprawie stosowne działania - powiedział.

Tymczasem ambasador RP w Pradze Grażyna Bernatowicz przygotowuje specjalną notę dyplomatyczną skierowaną do czeskiego ministra rolnictwa z żądaniem wyjaśnienia pojawiających się w mediach informacji.

(j.)