Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wyglądałby ożywiony obraz, możesz się teraz o tym przekonać. Zobacz trójwymiarową wersję słynnego obrazu Vincenta van Gogha "Nocna kawiarnia". To dzieło animatora, Mackenzie Cauleya z Nowego Jorku, który zgłosił je na konkurs innowacyjnych zastosowań nowej technologii wirtualnej rzeczywistości Oculus’ Mobile VR Jam 2015. Praca jest przeznaczona do oglądania w goglach VR, ale i na ekranie komputera robi duże wrażenie.

Obrazy Van Gogha zawsze mnie pociągały, wyobrażałem sobie, że wspaniale byłoby się znaleźć wewnątrz ich kolorowego świata - przyznaje autor. Dla potrzeb swej wizualizacji wykorzystał nie tylko elementy widoczne w oryginalnym obrazie, ale i znane z innych obrazów mistrza słynne słoneczniki, czy charakterystyczne krzesło z sypialni. Cauley wprowadził też do kawiarni i ożywił postacie pianisty i samego van Gogha.

Jeszcze dalej posunął się rumuński animator Sebastian Cosor, który nie tylko rozszerzył do trzech wymiarów słynny obraz norweskiego ekspresjonisty Edwarda Muncha "Krzyk", ale i dodał do niego całą historię, spacer dwóch przyjaciół. Pisał o nich w swej apokaliptycznej wizji sam autor obrazu. Cosor uzupełnił to wszystko utworem "The Great Gig in the Sky" grupy Pink Floyd. Co z tego wynikło? Zobaczcie sami.