Sigmund Freud urodził się 6 maja 1856 roku w Priborze na terenie dzisiejszych Czech. Jest twórcą psychoanalizy. To dziedzina psychiatrii, która zajmuje się rozwiązywaniem problemów drzemiących w ludzkiej podświadomości. Polega na interpretowaniu snów, marzeń i swobodnych skojarzeń. Freud był Austriakiem. W 1938 roku osiedlił się w Wielkiej Brytanii. Zamarł rok później w Londynie.

Sigmund Freud był pionierem pewnego sposobu myślenia o naszej psychice, wprowadził pojęcie podświadomości i zasugerował, że warto próbować do niej zajrzeć, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o sobie. Przekonał nas wreszcie, że już sama rozmowa może mieć działanie terapeutyczne, dając tym samym zajęcie i niezły dochód rzeszom psychoanalityków. Dał wreszcie podstawy do traktowania snów w sposób, w jaki człowiek chciał je traktować - nie jako przypadkowe, ale znaczące obrazy.

Sigmund Sigmund Freud dorastał w Wiedniu. Tam rozpoczął studia medyczne i naukę... ośmiu języków. Po otrzymaniu dyplomu dołączył do Laboratorium Fizjologii i Neurologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie zajmował się funkcjonowaniem i zaburzeniami układu nerwowego.

W 1900 roku opublikował swoją pierwszą książkę "Die Traumdeutung" (Objaśnianie marzeń sennych) - jedną z wielu w temacie psychoanalizy.

To dzięki Freudowi kultura popularna wzbogaciła się o takie pojęcia jak: kompleks Edypa, nieświadomość, ego, libido czy popęd śmierci.

W 1938 roku Freud razem z rodziną uciekł przed nazistami do Wielkiej Brytanii. Tam też zmarł rok później na raka. Był nałogowym palaczem cygar.

(Mkam)