Uniwersalna szczepionka przeciwko grypie coraz bliżej. Amerykańscy naukowcy informują o sukcesach pierwszych testów, wykorzystujących białko, które może się okazać "piętą achillesową" wirusa grypy.

Wirus grypy z sezonu na sezon zmienia swoją otoczkę białkową i przez to nie pozwala na wytworzenie stałej odporności przy pomocy jednej szczepionki. Konieczne są nowe szczepienia co rok. Naukowcom udało się jednak ostatnio znaleźć białko, które z sezonu na sezon się nie zmienia i zaproponowali je jako nowy cel badań nad szczepionką.

Pierwsze testy przeprowadzone z wykorzystaniem tego białka pokazują, że trop może być właściwy. W trakcie testów na myszach, nowa szczepionka nie chroniła co prawda zwierząt przed zachorowaniem, ale sprawiała, że przechodziły chorobę znacznie łagodniej.

Jeśli testy potwierdzą jej działanie na ludziach, może się okazać, że istotny krok w walce z grypą stanie się faktem. Medycyna może zyskać tanią szczepionkę, która znacznie obniży ryzyko poważnych zachorowań na sezonową odmianę choroby.