Narkotyki wykorzystują naturalne, instynktowne mechanizmy naszego organizmu, dlatego tak łatwo nas uzależniają - twierdzą amerykańscy i australijscy naukowcy. Ich badania pokazują, że reakcja na substancje odurzające angażuje te same połączenia nerwowe, które odpowiadają za nasz apetyt na sól. Pisze o tym o tym na swych stronach internetowych czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Badacze z Duke University Medical Center w Durham i Florey Neuroscience Institute w Melbourne zwrócili uwagę na geny, których aktywność reguluje podwzgórze, rejon mózgu odpowiedzialny między innymi za utrzymanie równowagi fizjologicznej organimu, sterujący naszym zapotrzebowaniem na wodę i sól.

Badania na gryzoniach pokazały, że uzależnienie od substancji zawartych w kokainie lub heroinie uaktywnia te same grupy genów, co odczucie zapotrzebowanie na sól. Co więcej, geny te uruchamiają proces tworzenia się dodatkowych połączeń nerwowych w obrębie podwzgórza. Prawdopodobnie promują one zachowania typowe dla uzależnień.

Naukowcy spodziewają się, że ta obserwacja pomoże lepiej wyjaśnić mechanizm niektórych nałogów. Są też szanse, że nie tylko ułatwi walkę z narkomanią, ale i naszym rosnącym upodobaniem do słonych przekąsek.