Świat filmu, a może w większym nawet stopniu świat teatru może czekać prawdziwa rewolucja. Naukowcy i inżynierowie Disney Research opracowali metodę... wyświetlania makijażu na twarzy aktora. System nazwany Makeup Lamps, zawierajacy - prócz szybkiego komputera - wysokiej klasy kamerę i projektor dopasowuje makijaż na żywo do grymasów twarzy aktora i pozwala w ułamku sekundy całkowicie zmienić jego wygląd. Samą aparaturę i jej oprogramowanie zaprezentowano w Lyonie podczas konferencji European Association for Computer Graphics, Eurographics 2017.

W ostatnich latach obserwowaliśmy nadzwyczajne postępy w rejestrowaniu grymasów twarzy aktorów i przenoszeniu ich na wirtualne postaci - mówi Markus Gross, wiceprezydent Disney Research - Rozszerzenie możliwości tej technologii na zmiany wyglądu samych aktorów podczas występów na żywo to kolejny krok. Dzięki niemu można będzie na oczach widzów dokonywać zadziwiających transformacji aktorów grających choćby w teatrze.

Zestaw składa się z kamery i projektora sterowanych z pomocą odpowiedniego stystemu komputerowego. Kamera śledzi twarz aktora, jego ruch i mimikę, projektor wyświetla na jego twarzy obraz zmodyfikowany na bieżąco tak, by dokładnie do ustawienia twarzy i jej grymasów pasował. W ten sposób, w trakcie występów na żywo można będzie sprawić, że aktorzy będą wyglądali starzej lub młodziej, będą mieli makijaż czy zarost lub nie. Żadnym problemem nie będzie też wyświetlenie na twarzy charakterystycznego makijażu klauna czy filmowej postaci, na przyład Jokera. System może też pomóc aktorom upodobnić się do znanych postaci, czy wyostrzyć ekspresję ich własnej twarzy.

Kluczem do sukcesu jest tu zmniejszenie do minimum opóźnienia. Powstaje ono w zwiazku z tym, że obraz jest generowany w oparciu o konkretny grymas, ale wyświetlany na twarzy aktora chwilę później, gdy jego mimika może już się zmienić. Stąd konieczność przewidywania tych zmian i generowania ich w oparciu o przewidywany ruch mięśni twarzy. Opracowany przez Disney Research system jest pierwszym, który umozliwia taką transformację bez potrzeby korzystania do odczytu grymasu twarzy z jakichkolwiek markerów. Odczyt odbywa się w promieniowaniu podczerwonym, wyświetlanie - z oczywistych względów w promieniowaniu widzialnym.