Los dinozaurów przypieczentowała kosmiczna kolizja, do której doszło 100 milionów lat przed ich wyginieciem. Taka hipotezę przedstawili właśnie amerykańscy i czescy naukowcy. Dzięki symulacji komputerowej odtworzyli łańcuch wypadków, który 65 milionów lat temu doprowadził do uderzenia w Ziemię gigantycznej asteroidy.

100 milionów lat wcześniej w pasie asteroid doszło do kolizji dwóch potężnych skał o rozmiarach rzędu 170 i 60 kilometrów. Jeden z odłamków po tym zderzeniu poruszał się po trajektorii, która w końcu doprowadziła go do zderzenia z Ziemią. To zderzenie zmieniło klimat na naszej planecie, doprowadziło do wyginięcia dinozaurów i stworzyło szansę na dominację ssaków. Pozostałe fragmenty trafiły między innymi w Księżyc, Venus i Marsa.

Na ślad pierwszej katastrofy naprowadziły naukowców pracujacych w centrum badawczym w Kolorado, obserwacje innej potężnej asteroidy o nazwie Baptistina, która okazała się odłamkiem tamtej kolizji. Symulacje wskazują na to, że takie samo może być pochodzenie nawet 20 procent asteroid pojawiających się obecnie w pobliżu Ziemi.