Opóźnienia w ściąganiu z Internetu plików wideo mogą być frustrujące, ale można z nimi żyć. Jeśli jednak chcemy wykorzystać Internet do bardzo zaawansowanych celów, np. zdalnego wykonania operacji na drugim końcu świata, opóźnienia mają znaczenie podstawowe. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zaproponowali, jak można sobie z tym radzić.

Synchronizacja dotykowych manipulatorów tak, by dwie osoby mogły na odległość wykonywać wspólnie jakąś pracę albo np. rywalizować ze sobą w grze komputerowej to trudny problem. Komputery muszą bowiem wymieniać za pośrednictwem serwerów dużą ilość informacji.

By to ominąć, postanowiono wykorzystać metodę, którą stosują sieci bezpośredniej wymiany plików, wykorzystywane przez użytkowników np. do wymiany plików muzycznych. One nie potrzebują pośrednictwa serwerów, wymiana informacji przebiega więc znacznie szybciej. Zastosowano również oprogramowanie, które szacuje wielkość opóźnienia przesyłanej informacji i odpowiednio je koryguje.

Pierwsze testy potwierdziły, że metoda się sprawdza. Jeśli uda się ją dopracować, Internet otworzy przed nami jeszcze bardziej zadziwiające możliwości.

Dodajmy, że dziś Internet obchodzi 38. urodziny.