Słońce wyemitowało najsilniejszy rozbłysk od ponad dekady! Co to oznacza? W najbliższy weekend nad Polską może pojawić się zorza polarna!

Dwa dni temu, w ciągu zaledwie 12 godzin, aktywny rejon na Słońcu o numerze AR2673 wygenerował serię dwunastu rozbłysków klasy M - to więcej niż wszystkie tej klasy rozbłyski w całym 2017 roku - czytamy na fanpage'u "Z głową w gwiazdach" na Facebooku. Jak dodają autorzy wpisu, w środę "Słońce wyemitowało najsilniejszy rozbłysk od ponad dekady. Jego siłę finalnie oszacowano na X9.3".

Pierwszych efektów rozbłysków sprzed dwóch dni można się spodziewać się już w nocy z środy na czwartek. Jednak najlepsze dopiero przed nami. Za 2-3 dni spodziewamy się dotarcia do Ziemi materii z środowego supersilnego rozbłysku klasy X9.3. (...) Efektem tego mogą być silne zorze polarne również na średnich szerokościach geograficznych - w tym również nad Polską - czytamy na "Z głową w gwiazdach". 

Gdzie i jak wypatrywać zorzy? Najlepiej wyjechać na północ od miasta i znaleźć miejsce z odsłoniętym, północnym horyzontem. Największe szanse na zaobserwowanie zorzy będą mieli mieszkańcy Wybrzeża - radzą autorzy fanpage'u. Jak podkreślają, zorza na naszych szerokościach geograficznych nie jest tak intensywna jak w Arktyce. Może być blada, bez kolorów. Warto mieć pod ręką aparat, który na dłuższej ekspozycji uchwyci słabe światła zorzy polarnej - czytamy. 

"Głową w gwiazdach"/RMF FM

(mal)